• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Dotace, dotace a zase dotace…

Kdysi se říkalo, že když chce velká světová loterijní společnost spustit nějakou novou hru, spustí ji na zkoušku v Čechách. Aby si vyzkoušela, jak hra funguje, resp. zda se lze do nové hry nabourat a štěstěnu obejít nějakým fíglem. Češi jsou prý ve vynalézání takových fíglů mistři. Kotlíkové dotace, jistě dobrý úmysl ministerstva životního prostředí a jednotlivých krajů, jsou přesně takovou ukázkou.

K žádosti o „kotlíkovou dotaci“ je mimo jiné nutno doložit vlastnictví kotle na tuhá paliva, který nevyhovuje ekologickým normám. Z tohoto důvodu se rozvinul byznys se starými, vyřazenými kotli na tuhá paliva, které jsou nyní nabízeny na inzertních serverech (např. bazoš.cz) za cenu například mezi 10 - 17 tis. Kč, byť jejich reálná hodnota odpovídá ceně železného šrotu. V inzerátech je přímo uvedeno, že se jedná o prodej pro účely kotlíkové dotace.

Dle sdělení IT odborníků nelze zabránit napadení serverů krajských úřadů zahlcením těchto serverů velkým množstvím žádostí, či jejich opakovaným zasláním mnohokrát za vteřinu. Na toto opakované odeslání stačí jednoduchý počítačový program, instalovaný na počítači (IP adrese), ze kterého je ihned po otevření serverů krajského úřadu opakovaná žádost odesílána.

Ani jeden ze shora uvedených postupů pak nelze označit za protizákonný. Prodej ani koupě starého kotle za přemrštěnou cenu nejsou samozřejmě trestné, stejně tak sepsání programu, který opakovaně odešle žádost. Když je žadatel pak krajským úřadem kontaktován, sdělí, že jen „rychle klikal“, jeho první žádost je zaevidována a ty další v pořadí stornovány. Žadatel dosáhl svého, dotace je přidělena. Žadatel, který ne až tak „rychle klikal“, případně čekal ve frontě před budovou krajského úřadu od předchozího večera, si zanadává a život jde dál. Vše shora uvedené svědčí ale také o něčem jiném - nesmyslnosti a nespravedlnosti většiny dotací jako takových.

www.NeviditelnyPes.cz, 9. 10. 2019