• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Huawei a protikorupční hysterie

Mám přítele, který provozuje datové centrum a ke kauze Huawei říká: poptáváme množství komponent a Huawei nám je nabízí častokrát o polovinu levněji než ostatní firmy, za tu cenu se to ani nedá vyrobit, ale vím, že jim jde o to dostat se k nám do baráku. Představte si však situaci státních úředníků, kteří posledních deset let vypisují veřejné IT zakázky. A při splnění všech podmínek podá Huawei nejlevnější nabídku. V protikorupční hysterii, kterou nevládní organizace vyvolaly a která byla završena vítězným volebním heslem „všeci kradnů“, bylo vyloučené nezadat zakázku nejlevnější nabídce.

Ostatně, s podobnou problematikou se potýká nejen ministerstvo dopravy při zadávání oprav D1, ale všechny obce a města. Všichni víme, že obvinění za možnou korupci se publikují palcovými titulky na titulní straně, osvobození malým písmem v ekonomické rubrice na straně pět, někdy vůbec.

Nedivme se tedy, že stojíme na D1, když zakázku dostala firma s nejlevnější nabídkou, která na opravu nestačila. Nedivme se, že naše lesy žere kůrovec, když vypsání zakázky na těžbu dřeva trvá déle než rojení kůrovce. Vybudovali jsme si „dokonalý“ protikorupční systém, a tak se nedivme, že máme Huawei ve státní správě.

Deník, 17. 1. 2019