• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Samková zástupkyní ombudsmana

I na stránky Deníku se dostala kritika, že jsem navrhl JUDr. Kláru Samkovou na zástupkyni ombudsmana. A protože všichni komentátoři vybírají pouze kontroverzní činy či slova paní Samkové, mnohdy vymyšlené či překroucené, rád bych upozornil, že její pozitivní činy převažují.

Klára Samková má 25 let praxe jako členka advokátní komory a celou tu dobu řeší případy, které řeší i ombudsman. Ostatně, s kanceláří ombudsmana je v neustálém kontaktu. Za tu dobu vyhrála 11 stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a 20 stížností před Ústavním soudem ČR.

V 90. letech byla poslankyní Federálního shromáždění a byla či dodnes je členkou mnoha českých i mezinárodních právnických organizací.

Vydala šest knih, z nichž doporučuji „Romskou otázku – psychologické důvody sociálního vyloučení Romů“ a tolik diskutovanou analýzu „Proč islám nesmí do Česka“. Kdyby si kritici JUDr. Samkové nejprve přečetli tyto knihy, přestali by jí vytýkat její údajně extremistické postoje.

Úlohou ombudsmana je chránit lidi před zvůlí státu. To Klára Samková celý život dělá, někdy i za cenu vlastních problémů. Její zvolení do dané funkce by bylo pokračováním její dosavadní činnosti, tentokrát na institucionální bázi. Jsem přesvědčen, že celoživotní odborná práce Kláru Samkovou na zástupkyni ombudsmana plně kvalifikuje.

Deník, 29. 1. 2019