• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Složitý rok pro Lenku Bradáčovou

Nejen já si oprávněně myslím, že někteří policisté vyšetřující „kauzu Čapí hnízdo“ jednají až pod tlakem médií. Co jiného si máme myslet například o pobytu syna premiéra na Krymu nebo o komunikaci se švýcarskou stranou, která začala až po televizní reportáži.

Nechci ani naznačovat, že se smyčka okolo hlavního vyšetřujícího policisty Pavla Nevtípila stahuje. Jisté ale je, že někteří jeho nadřízení, kteří mu vyjadřovali plnou podporu, odešli či byli odejiti ze svých funkcí. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se ohradil proti kritice nadřízených kvůli nedůslednému postupu, když k důraznějšímu nemá vytvořeny podmínky. A je potřeba dodat, že se tomu nikdo nedivil.

Karty tak drží v ruce velmi inteligentní a velmi ctižádostivá vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Na jednu stranu ví, že případ Čapí hnízdo nesmí doputovat k soudu, protože justice se zatím nepodvolila a případ by zřejmě skončil odsouzením, pádem vlády a nástupem premiéra a jeho rodiny do vězení. Ale ví také, že to nemůže být ona, která by jakkoli podržela premiéra, protože by to mohlo v budoucnu ohrozit její kariéru. A tak zatím pouze bývalá ministryně spravedlnosti a dnes poslankyně ANO Helena Válková, která by neměla mít žádné informace z vyšetřování této kauzy, vypouští do médií kouřovou clonu tvrzením, že má informace o tom, že případ bude odložen. To je velmi pravděpodobné. Komplikované ale je, kdo a jak k tomu vydá pokyn a kdo rozhodne. Proto je před Lenkou Bradáčovou velmi složitý rok.

Deník, 11. 1. 2019