• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Několik slov k mediální kampani a následnému rozsudku nad JUDr. Jiřím Trnkou

Byl to před více než čtyřmi lety velký mediální skandál a úspěšný policejní zásah. Na cestě do kanceláře byl zadržen tehdejší ředitel ROP Jihozápad JUDr. Jiří Trnka a jeho spolupracovníci. Na několik měsíců skončil ve vyšetřovací cele a v médiích opakovaná obvinění obsahovala škody za miliardy. Po více než čtyřech letech vyšetřování a soudů Městský soud v Praze i Vrchní soud v Praze konstatovaly, že v projednávané věci nebyl a není ani náznak korupce či cílené a domluvené manipulace ve prospěch konkrétního projektu.

Původní obvinění se škodou blížící se čtyřem miliardám a závažným poškozováním finančních zájmů Evropské unie ukončil soud konstatováním metodických nesouladů v činnosti úřadu, ze kterých je bez zavinění ve prospěch konkrétních projektů a bez korupčního jednání konstruován trestný čin, za který byla udělena podmínka! Respektuji rozhodnutí soudu, ale dělá na mne dojem, že po tak monstrózním zatčení a věznění (a možná i vzhledem ke škodě, které by se po státu domáhal), bylo nutné dát JUDr. Trnkovi alespoň tu podmínku. Paradoxní je, že k užití řady metodických nástrojů, které byly potrestány podmínkou, došlo po kontrole Ministerstva financí a při jeho vědomí o jejich užívání. Užívání těchto metodických nástrojů nebylo ministerstvem financí nikdy vytknuto, přesto je vina dávána JUDr. Trnkovi, který byl kontrolami utvrzován o správnosti jejich užívání.

Příkladem „jednání“, za které byl JUDr. Trnka odsouzen bylo námitkové řízení. Podle manuálu ho měl na starosti odbor řízení, resp. oddělení metodického řízení, které mělo tři zaměstnance a lhůtu na vyřízení námitek dva pracovní dny. Když v 5. výzvě přišlo cca 80 námitek, požádala vedoucí odboru řízení JUDr. Trnku zda by se mohli do řešení námitek zapojit územní odbory, aby se to stihlo, k čemuž dal JUDr. Trnka z časových důvodů souhlas. A toto zapojení, dle soudu neoprávněných osob dle manuálu, je dle soudu trestněprávním jednáním. Byl to velký mediální skandál a úspěšný policejní zásah. Několik lidí trávilo dny a měsíce v celách a mají navždy poničené kariéry i životy. Jedno politické hnutí v jižních Čechách na této kauze dokonce založilo svoji existenci. Všechny soudy však konstatovaly, že v této kauze nebyl a není náznak korupce ani cílené a domluvené manipulace ve prospěch konkrétního projektu. A udělily podmínku za porušení metodiky. Porušení metodiky, za které byl JUDr. Jiří Trnka odsouzen podmínkou, bylo udělány ve prospěch řešení problému a ve prospěch fungování úřadu. Nedivme se, že se úředníci budou nyní striktně držet manuálu a předpisů, byť za cenu nefungování věci a zvýšení byrokracie. Vítejte ve služebním zákoně.

Českobudějovický deník, 19. 7. 2014