• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Kde jsou příznivci Krejčího?

Je dobře, že MF DNES publikovala závěry auditu hospodaření správy NP Šumava z dob ředitele Františka Krejčího. Nejenže byla za dob ředitelování Krejčího záměrně rozpoutána kůrovcová kalamita a byly zničeny tisíce hektarů šumavských lesů, ale dle auditu i špatně a nehospodárně hospodařil. Co auditu říká ministr Martin Bursík, který ho do funkce jmenoval? Co auditu říká Hnutí DUHA, které ho masivně podporovalo?

Bylo přeci mnohokrát publikováno, že za Krejčího se těžilo v tzv. bezzásahových zónách a nikdo se tehdy ke stromům nepřivazoval! Co tomu říkají vědci, kteří si za Krejčího působení prováděli v usychajících lesích Šumavy své milionové výzkumy? Vezměte si do ruky rok staré noviny a přečtěte si, jak bylo spíláno tehdy nově jmenovanému řediteli Janu Stráskému.

Kolika petic, prohlášení vědců, akcí a happeningů za odvolání Stráského jsme byli svědky. Kde jsou ti, kteří do televize volali, že „Stráský byl dosazen, aby kšeftoval se dřevem“, kde jsou ti redaktoři, kteří tyto křiklouny do hlavních zpráv pouštěli? Co tomu říká profesor Bedřich Moldan, který Krejčího vždy obhajoval a který strašil veřejnost, že ředitel Stráský chce chemií zničit Šumavu? Dnes je prokazatelné, že Stráský těžil o třetinu méně dřeva než Krejčí, používal méně chemie a na menší ploše. Není to ale tak, že by se s auditem nic nedělo. Ředitel Stráský vysvětlil, že právě na základě auditu provedl na Správě NPŠ řadu opatření, propustil příslušné lidi, zrušil nevýhodné smlouvy a zavedl transparentní prodej dřeva. Nevadil Stráský také proto, že měl v ruce audit hospodaření předešlého vedení?

MF Dnes - Jižní Čechy, 12. 5. 2012