• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«Listopad 2024»
PoÚtStČtSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Můj životopis

Ing. Tomáš Jirsa

Narodil jsem se 23. května 1957 v Libčicích nad Vltavou.

Po základní škole jsem studoval na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Ječné ulici v Praze, kterou jsem absolvoval v roce 1976. Následně jsem zahájil studium na katedře ekonomiky a řízení energetiky Českého Vysokého Učení Technického (ČVUT) v Praze, kde mi byl roku 1980 udělen titul Ing.

Od roku 1980 jsem pracoval v Energoprojektu Praha, nejprve v oddělení životního prostředí, později v oddělení lokalizace jaderných zdrojů. Ve druhé polovině 80. let jsem úspěšně ukončil dvouleté postgraduální studium ochrany a tvorby životního prostředí (1987) a později i tříletý obor systémového řízení (1990), obojí na ČVUT. Za jednu ze svých nejlepších zkušeností považuji studijní pobyt na katedře ekologie a energetiky na Universitě Aalborg v Dánsku, jehož jsem mohl využít v roce 1990.

V roce 1991 jsme se s ženou a dětmi odstěhovali do Hluboké nad Vltavou. Nejednalo se o krok do neznáma, neboť na Hlubokou jsem od dětství jezdíval za prarodiči. Tři roky jsem pracoval jako tajemník Městského úřadu. Po komunálních volbách v roce 1994 jsem byl zvolen starostou města a v této funkci působím dodnes (od roku 2005 jako neuvolněný starosta).

Jako starosta Hluboké jsem byl v letech 1998-2005 členem předsednictva Svazu měst a obcí ČR, předsedou Svazu měst a obcí jihočeského kraje (1999-2005), členem delegace ČR v Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy (1996-2005, od roku 1999 předseda delegace), členem dozorčí rady Regionální rozvojové agentury a.s. (1999-2002) a členem správní rady Vzdělávacího centra pro veřejnou správu ČR (od roku 1996). Město Hluboká mi také umožnilo dále se vzdělávat a v roce 2004 jsem absolvoval vyšší manažerské studium (MBA) ve společném programu Sheffield Hallam University a Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT.

V roce 2004 jsem byl zvolen do Senátu Parlamentu ČR za volební obvod Český Krumlov a svůj mandát jsem obhájil rovněž ve volbách v roce 2010 a v roce 2016. V Senátu jsem místopředsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

S manželkou Martinou máme tři děti a celkem osm vnoučat. Společný čas s dětmi i vnoučaty trávíme nejraději na chalupě v jižních Čechách.