- Ještě k problematice EET
- Korupce Bruselem
- Sedmnáctý listopad 2016
- Integrace pravice pod taktovkou TOP 09?
- EET způsobí nenapravitelné škody ve společenském životě obcí
- Kdo opravdu směruje Česko na Východ?
- Ničení státních symbolů pokračuje
- Rozšíření bezzásahové zóny na Šumavě povede k uschnutí lesa na dalších desítkách tisíc hektarů
- Oslavy 200 let pašijových her
- „Divočina na Šumavě“ je matoucí a nevědecký termín
- Proč si vážit Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov
- Brusel opět otevřel návrh přesídlování uprchlíků
- Evropská unie na rozcestí
- Ukrajina: všechny zásadní problémy trvají
- Jak odblokovat mezinárodní situaci spojenou s anexí poloostrova?
- Co se to děje s Evropskou unií?
- EVROPA: Jsme ohroženi
- Novela zákona EIA zastavila sto silničních staveb, Brusel ještě usiluje o zrušení jezů na Labi
- Rozhovor: Novela zákona o ochraně přírody je pro Šumavu zničující
- Novela zákona EIA zastavila sto silničních staveb
- Velikonoce a islámský svět
- Neschopnost EU řešit migraci radikalizuje veřejnost
- Ad.: Prezident Babišistánu, Echo č. 5
- Ad.: Deutschland. King of Europe. Vladimír Ševela , Echo č.4
- Refugges welcome! Uprchlíci vítejte!
- Urychlení procesu zblbnutí národa
„Divočina na Šumavě“ je matoucí a nevědecký termín
V parlamentní diskusi v souvislosti s přijetím zákona o Národním parku Šumava (resp. novele zákona 113/92) můžeme sledovat jedno velké zmatení pojmů. Někteří poslanci a zejména pak novináři zcela běžně a zcela vážně operují s termíny „divočina“, „divoká příroda“, „divoké lesy“, „chránit divokou přírodu“, což jsou emocionální pojmy a termíny, se kterými se snaží pracovat aktivisté a navodit představu jakýchsi panenských lesů, aniž cokoli vědí o lese.
Pokud stále platí, že až na malé výjimky se obecně považuje za hlavní cíl ochrany přírody ochrana původní přírody a tudíž také lesů, pak by se měly zmíněné termíny rázně odmítnout jako nevědecké a matoucí, protože opravdu zásadním způsobem ovlivňují způsob, jak s lesy v NP Šumava nakládat.
V NP Šumava jde jak aktivistům, tak nynějšímu vedení Národního parku a Ministerstva životního prostředí zcela zjevně o to, prosadit zmar současných, dříve hospodářských a nepůvodních lesů tím, že je chtějí uvést do „bezzásahového režimu“. Prakticky to znamená nechat zahubit současné zelené lesy lýkožroutem smrkovým a na těchto plochách nechat dále probíhat sukcesi a vznik nových lesních společenstev. Společenstev však zcela odlišných od těch, která se zde evolucí vyvinula, tzn. bez buku a jedle, jako zásadně důležitých dřevin.
Tím je ovšem zcela popřen zásadní smysl a cíl ochrany přírody: chránit původní, evolucí vzniklé lesy. Usiluje se o to, tento cíl nahradit ochranou jakýchsi sukcesních stádií lesa, jimž má být zajištěn nerušený vývoj, který snad po zhruba 500ti letech dospěje do jakéhosi vybalancovaného stavu.
Je zásadní rozhodnutí, před kterým Parlament stojí: Buď vědecky řízené směřování lesního managementu k lesu původnímu, přírodě blízkému, a poté ponechání bez zásahu, nebo okamžitá bezzásahovost, rozpad současných lesních porostů a nastolení sukcesního vývoje, který nemá nic společného s cíli ochrany přírody a se snahou o uchování či znovunastolení původních lesních společenstev. Bohužel, současná vládní koalice podporovaná poslanci TOP09 nedbá varování zastupitelstev Jihočeského a Plzeňského kraje a Svazu obcí Národního parku Šumava a ovlivněna ekoaktivisty směřuje k prosazení lýkožroutem smrkovým sežrané Šumavy. Bude to tragédie nejen pro Šumavu, ale v klimatických a vodohospodářských důsledcích pro celou Českou republiku.
Českobudějovický deník, 4. 8. 2016