• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Nedivme se Křivoklátským, že národní park nechtějí

Kabinet chce zřídit nový Národní park Křivoklátsko. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že tamní lesy jsou ve vynikající kondici, a proto je potřeba v místě vyhlásit nejvyšší formu ochranu přírody. Noví úředníci prý budou o křivoklátskou krajinu pečovat lépe, než dosavadní správci lesů a místní občané. Nedivme se, že při znalosti reálií z ostatních národních parků jsou obce na Křivoklátsku proti záměru.

Pro příklady špatné praxe nemusíme chodit daleko. Pohled na suché vrcholky Šumavy dlouhodobě rozděluje místní obyvatele. Dodejme, že vedení Národního parku Šumava nedávno představilo výsledek dvacet let trvajícího výzkumu: les se po kůrovcové kalamitě sám obnovuje. Ano, lesy se samy obnovují po tisíce let, protože kdyby tomu tak nebylo, žádné bychom neměli.

Pro zjištění, respektive potvrzení takového závěru nicméně nechalo vedení národního parku uschnout desetitisíce hektarů šumavských lesů žírem kůrovce včetně pralesních zbytků na Pramenech Vltavy a Trojmezné se stromy více než tři sta let starými. Nový les však není les smíšený, tedy více odolný, jak bylo veřejnosti v minulosti slibováno, ale opět les smrkový, tedy ke kůrovcové kalamitě opět náchylný. A je potřeba zmínit i to, že na Trojmezné se les neobnovil.

Létající kůrovec

Připomeňme si, že vědci rozstřikovali na Pramenech Vltavy houbu Beauveria bassiana, která měla podle nich zabránit kůrovcové kalamitě. Pak nám tvrdili, že kůrovec nepřeletí dvě stě metrů, a vymýšleli, jak okolo bezzásahových zón vykácejí dvěstě metrové pruhy, takzvané pufrační zóny, kterými budou okolní lesy uchráněny. Když jejich kanadští kolegové prokázali, že vítr přenese kůrovce ve větru i desítky, stovky kilometrů, dočkali jsme se u nás tvrzení, že kůrovec létá do Národního parku Šumava z okolních lesů. Správci národních parků a na výzkumy v těchto parcích navázaní vědci dokážou veřejnosti tvrdit, že například požár v Českém Švýcarsku je to nejlepší, co mohlo národní park potkat. Ekologie požáru! Turisté jsou zváni na požářiště, protože je to pohled, který jinde neuvidí. Obecně lze říci, že se aktivističtí vědci a zelení aktivisté zmocní území národního parku, a cokoli tam jejich činností vznikne, spáleniště, suchý les po kůrovcové kalamitě či na některých místech les obnovený, je vydáváno jako výsledek výzkumu. Zelené spolky dnes demonstrují před sídlem Lesů České republiky proti kácení staletých stromů, protože „staleté stromy jsou v přírodě potřeba“. Ve stejnou dobu správa parku Národního parku Šumava kácí a prodává dřevo také staletých stromů každoročně za zhruba tři sta milionů a nikdo proti tomu neprotestuje. Nedivme se Křivoklátským, že národní park nechtějí.

Deník Právo, 31. 10. 2024