• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Jsme právní stát, ale někdy zůstává rozum stát

Možná jste tu zprávu také zaznamenali. Česká policie zadržela nelegálního ekonomického migranta (nenechme si vnutit ho nazývat „uprchlíkem“) z Iráku, který tvrdil, že mu je 16 let. Policií bylo prokázáno, že na své cestě evropskými státy o sobě udával různá jména a různá data narození, tedy tajil svoji identitu. Rentgenovým vyšetřením kloubů nemocnicí v Motole bylo potvrzeno, že mu je 19. Městský soud v Praze navrhl lháře vyhostit.

Organizace pro pomoc uprchlíkům (financovaná ze státního rozpočtu) nechala vypracovat „psychologický posudek“, který potvrdil, že lhářovi je 16 a s tímto posudkem migrant/lhář žaloval český stát u Nejvyššího správního soudu, že s ním musí zacházet jako s nezletilým (nesmí být vyhoštěn). Samozřejmě, on sám nikoho nežaloval, zastupuje ho český advokát (placený pravděpodobně Organizací pro pomoc uprchlíkům).

Nejvyšší správní soud jeho stížnost odmítl s tím, že se mladík stal nevěrohodným, protože opakovaně udával nepravdu o své totožnosti. Advokát však podal stížnost k Ústavnímu soudu s argumentací, že u soudu sice byl on jako advokát, ale klient neměl tlumočníka, aby mohl vysvětlit, proč v každé zemi o sobě lhal. Ústavní soud stížnosti vyhověl a vrátil případ zpět k Městskému soudu v Praze, kde musí být přítomen tlumočník. Vážím si toho, že žiji v právním státě, kde má každý zajištěno spravedlivé zacházení. Pouze si nejsem jist, zda migrant zadržený na našem území chce požádat o azyl u nás, nebo mířil do své komunity v Německu, kde bude bez všetečných otázek pobírat sociální dávky.

Českokrumlovský deník, 20. 10. 2021