• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

„Zelený úděl“ v Senátu

Na zasedání Evropské rady v prosinci 2020, kdy se hlasovalo o New Green Deal (NGD) a byla potřeba jednomyslnost hlasování, hlasoval premiér Babiš pro. Proto obhájci tohoto „Zeleného údělu“ říkají, nevracejme se před NGD, protože ten byl už odsouhlasen všemi státy a platí. Evropská rada tehdy vyzvala Komisi, aby zelené návrhy doplnila dopady na hospodářství a sociální dopady pro jednotlivé státy. V červenci tohoto roku předložila Komise legislativní balíček návrhů, jak dosáhnout klimatických cílů nazvaný „Fit for 55“, samozřejmě bez potřebných analýz dopadů.

Český Senát se balíčku Fit for 55 podrobně věnoval a téměř ke všem návrhům se vyslovil kriticky. Část senátorů však například usilovně bojovala proti tomu, aby se v usnesení objevila věta, že „přijetí ambiciózního plánu NGD v době, kdy není znám způsob náhrady stávajících energetických zdrojů, je nezodpovědné“, nebo že „Senát požaduje dodání dopadových studií, které Komise slíbila“. Bohužel, i český Senát výrazně zezelenal. Proti plánům Komise mohla třetina národních parlamentů vystavit tzv. žlutou kartu a celý proces zastavit. Termín pro aktivaci tohoto mechanismu vypršel 8. listopadu. Do Poslanecké sněmovny premiér Babiš balíček k projednání ani nepředložil. Senát sice kroky, které by mohly vést ke spuštění mechanismu žluté karty, učinil, nicméně nepředpokládám, že to samé udělala potřebná třetina ostatních národních parlamentů. A tak bohužel, i díky minulé vládě bude zelené zdražování a energetická katastrofa postupovat Evropou!

Českokrumlovský deník, 18. 11. 2021