- Ještě k Brexitu
- Hnutí „Pátky pro budoucnost“ nespadlo z nebe
- Úkol naší doby
- Cesta do chudoby
- Dotace, dotace a zase dotace…
- Ztráta evropské historické paměti
- Mezinárodní panel pro změny klimatu (IPCC) doporučil omezit spotřebu masa
- Nezodpovědnost vlády a aktivní zálohy
- Ekologický džihád
- ROZHOVOR: Láskovu žalobu na prezidenta nepodpořím
- Vrtěti Staňkem
- Dalších padesát utonulých migrantů
- Česká cesta k novým jaderným blokům není nemožná
- Nord Stream 2 jako naše pokrytectví
- Zchlaďte hlavy!
- Temelín vs. Dukovany
- Nějak se nám ta EU zašmodrchává
- Odpolitizujme debatu o jaderném tendru
- Samková zástupkyní ombudsmana
- Huawei a protikorupční hysterie
- Složitý rok pro Lenku Bradáčovou
Mezinárodní panel pro změny klimatu (IPCC) doporučil omezit spotřebu masa
Vědci z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) ve své poslední zprávě doporučili snížit produkci skleníkových plynů v zemědělství, konkrétně snížit spotřebu masa.
Stručně řečeno, vědci konstatovali to, co všichni víme: krávy hodně prdí a velká stáda se tak produkcí metanu podílí na skleníkovém efektu a přispívají ke klimatické změně. Považuji toto doporučení k ochraně klimatu za mnohem mírnější než např. uzavírání elektráren nebo povinný přechod na elektromobilitu. Bude-li někdo mít pocit, že zachraňuje klima tím, že si v neděli nedá k obědu biftek, tak to ničemu nevadí. Kdyby však toto doporučení bylo realizováno například v celé EU, byl by to problém. Již před sto padesáti lety napsal Frederic Bastiat slavnou útlou ekonomickou knížku „Co je a co není vidět“, která popisuje druhotné dopady „správných“ rozhodnutí.
Zkusme si tedy představit, že snížíme konzumaci masa a „přehodnotíme celý řetězec výživy a budeme se více orientovat na zeleninu a obilniny“, jak píší vědci z IPCC. To znamená, že musíme snížit či zrušit chovy skotu a prasat. Důsledkem bude, že lidé, kteří byli v tomto segmentu zemědělství zaměstnáni, přijdou o práci, firmy specializované na živočišnou výrobu zkrachují. Nevadí, stát v takových případech platí zemědělcům dotace za „nevyprodukovaný produkt“. Ale jsou i jiné důsledky. Již dnes si stěžují jiní ochránci klimatu, že v půdě chybí organická hnojiva, která stabilizují půdu proti erozi a umožňují jímat vodu. Nebudou-li krávy, čím budeme hnojit pole? Chemií? To zas vylučují jiní ochránci klimatu. A z čeho vyroste zelenina a obilniny, nebudou-li pole hnojena? A co bude s trávou, s biomasou na pastvinách a loukách, nebudou-li krávy? To již nebudou pastviny a louky, které jsou například charakteristickým prvkem jihočeské krajiny? A uvědomili si vědci z IPPC, že s kravami zmizí také mléko a sýry? A tak dále, a tak dále…
Již zmíněný ekonom Frederic Bastiat shrnul své poznatky do jedné věty: používat zdravý rozum!
Českobudějovický deník, 28. 8. 2019