• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Zabraňme studené válce mezi Evropskou unií a USA

Američané to nazvali „krize důvěry“. Evropské státy NATO, ale je možné až na výjimky říkat „Evropa“, dvacet let neplní své závazky vůči NATO. Téměř cokoliv, co jsme podepsali, jsme nesplnili. Deset států (včetně Kanady) ještě neplní závazek 2% HDP na obranu.

USA financují 75% nákladů na provoz NATO a de facto zajišťují bezpečnost Evropy. A tak nedávno Elon Musk, pověřený racionalizací americké byrokracie a státními úsporami, vypustil onu větu, že za těchto podmínek mohou také USA Severoatlantickou alianci opustit.

Tato věta v Evropě spustila lavinu událostí. Summit stíhá summit a evropští lídři se předhánějí v tom, kolik procent či miliard vydají na zajištění evropské obrany. Ti politici a žurnalisté, kteří před americkými volbami podporovali Kamalu Harrisovou, jsou na koni a stupňují kritiku Donalda Trumpa. A poté, co Američané na několik dní vypnuli Ukrajincům Starlink, jsou pro ně Trump a USA naprosto nedůvěryhodný partner.

Situace se však vyvíjí a signály vysílané za oceán nejsou vůbec přátelské. Portugalsko (a Kanada) demonstrativně zrušilo záměr nákupu stíhaček F35. „Vraťte nám sochu svobody“, požaduje jakýsi francouzský europoslanec s tím, že USA nereprezentují demokratické hodnoty, kvůli kterým jim byla darována. Ale i nejvyšší představitelé Evropské unie mluví o „hlubší integraci evropského a ukrajinského obranného průmyslu a prohloubení celoevropského obranného trhu“, ale spolupráci s USA nezmiňují. Naopak, v Evropě si vše budeme vyrábět sami. Rádoby odborníci důvěrně hovoří o tom, že nám Američané mohou „vypuštěním řádku v softwaru“ znehybnit letouny F35. Někteří komentátoři do veřejného prostoru vypouštějí otázky, co by se stalo, kdyby USA nesplnili článek 5 Severoatlantické smlouvy? Spojené státy a Donald Trump z této mediální debaty vycházejí jako opravdoví lotři.

Shrňme si to. Evropské státy NATO dvacet let neplní své závazky. EU se obraně nikdy nevěnovala. Ano, tři roky války na Ukrajině napadenou zemi spolu se Spojenými státy intenzivně podporujeme, ale za celé tři roky nepadlo ani slovo o tom, že by měla Evropa budovat svoji společnou obranu. Vojenští experti se shodují na tom, že minimálně deset let se Evropa bez obrany USA neobejde, zejména v protiraketové obraně či logistice.

Donald Trump je nejsilnější prezident planety. Na spolupráci v NATO a naší obraně jsme na USA naprosto závislí, stejně jako Ukrajinci. Ti si to již na rozdíl od nás, po několika dnech vypnutí Starlinku, uvědomují. Neprovokujme Donalda Trumpa a jeho administrativu neuváženou kritikou, výmysly typu že je „Putinovým agentem“ a neseriózním partnerem. V centrále EU v Bruselu se znovu mluví o „evropské armádě“ a „strategické obranné autonomii“, slova a slova, která jsme mnohokrát slyšeli, ale své obranné závazky jsme nikdy neplnili. Neprovokujme Spojené státy, aby Evropě „vypnuly“ protiraketovou obranu a stáhly své vojáky z Evropy. Nemáme jiného strategického partnera, tak ho nepomlouvejme, ale spolupracujme s ním. Zbraňme studené válce s USA!

www.NeviditelnyPes.cz, 24. 3. 2025