• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Paradoxy války na Ukrajině

Před několika dny jsem měl možnost s mezinárodní delegací navštívit Ukrajinu. Tři zásadní závěry: 1. Ohromný dojem z logistického centra v Řešově, kudy proudí na Ukrajinu vojenská pomoc ze všech států NATO. 2. Obrovsky tragický dojem z návštěvy „Superhumans“ rehabilitačního centra ve Lvově, kde se rehabilitují stovky mladých mužů bez nohou a rukou. 3. Smutný dojem z několikahodinových jednání s představiteli ukrajinské armády a parlamentu, kteří potřebují další zbraně, větší podporu a rychlé přijetí do NATO, kdy zejména to poslední jim nemůžeme slíbit. A vlastně na konci cesty čtvrtý závěr: Válka je strašná!

Osobně jsem nesouhlasil s tím, že se před sedmi lety na Majdanu střídali evropští politici a slibovali Ukrajincům vstup do EU a NATO. Vzbudili jsme v nich nereálná očekávání, která jako EU a NATO nemůžeme splnit, která také trochu pomohla k vyústění v současnou situaci. Nejde o to, že bych nebyl pro členství Ukrajiny v EU i v NATO, uvítal bych ho. Sám si našeho členství v NATO velmi vážím a rozumím tomu, proč po něm Ukrajinci touží. Ale bude to dlouhý proces a nebude to hned, jak Ukrajinci očekávají. Připomeňme si, že Švédsko je s NATO naprosto kompatibilní a stále není členem!

Roztržka mezi Polskem a Ukrajinou o omezení dodávek zbraní má racionální podtext: evropské vojenské sklady jsou po roce a půl války prázdné, výrobní kapacity nestačí válečné poptávce a státy NATO si musí nechat základ zbraní pro svou společnou ochranu.

Ale na rovinu, tahle válka má řadu paradoxů. Česko, resp. vlastník rafinérií společnost UNIPETROL (vlastněny polskou skupinou PKN) stále (na výjimku ze sankcí) odebírá ropu z Ruska. Položme si otázku, zda je větší pokrytectví kupovat pro naší spotřebu ruskou ropu či z morálních důvodů nejmenovat velvyslance v Rusku. Do nádrží v přístavech EU kupujeme také „indickou ropu“, která má překvapivě stejné složení jako ta ruská. A Maďarsko, Slovensko, Bulharsko také stále kupují ropu z Ruska, v rafinériích ji přemění na benzin a zásobují pohonnými hmotami ukrajinskou armádu. Sankce oproti očekáváním nesrazily Rusko na kolena, protože přes řadu států jako Bělorusko, Čínu nebo Turecko si Rusové dovezou co potřebují.

Přesto se ve slušné společnosti nesmí vyslovit, že by Ukrajinci mohli začít vyjednávat o nějakém příměří. Je to hanba, zrada a defétismus a každý, kdo to říká, je proruský agent. Zlu se nesmí ustupovat. Nikdo nesmí vojensky obsadit území cizího státu! Souhlasím, nesmí! Kdykoliv některý z profesionálních vojáků vysloví názor, „že co Ukrajinci vybojují do podzimu, bude základem vyjednávání o příměří“, je okamžitě provítěznou komunitou vykázán do patřičných mezí a již se k věci nevyjadřuje, případně opakuje, že Ukrajina musí zvítězit. Ostatně, podobně se vyjádřil náš prezident, voják. Přeji si vítězství Ukrajiny také. Když ale vidíte stovky mladých zmrzačených mužů a ofenzíva postupuje opravdu velmi pomalu, vkrádají se vám na mysl úvahy o příměří. V neoficiálním příměří ostatně Ukrajina žila se separatistickými oblastmi v Doněcku a Luhansku řadu let v relativně dobré existenci. Jsme však v situaci, kdy nemáme jinou možnost, než Ukrajině pomáhat a ....čekat.

www.NeviditelnyPes.cz, 6. 10. 2023