• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Spolu do eurovoleb je problém pro ODS

Špičky politických stran rozhodují o kandidátce do europarlamentu. Koalice Spolu zvažuje opětovnou kandidátku Spolu. Zatímco však kandidátka Spolu do Poslanecké sněmovny měla logiku v rámci protibabišovské koalice a strany Spolu společně po volbách automaticky pokračovaly s Piráty a STANem ve vládě, v případě voleb do europarlamentu se kandidáti a strany okamžitě rozejdou do zcela odlišných bruselských frakcí. A proto přeci společná kandidátka nemá logiku.

Jak může být na jedné kandidátce Alexandr Vondra za ODS a Luděk Niedermayer za TOP09, když celých pět let publikují zcela, ale zcela diametrálně odlišné názory na evropskou politiku? Na zelenou transformaci, na nelegální migraci, na všechny zásadní věci evropské politiky.

Rozumím tomu, že pro vládní špičky ODS by byla eurokandidátka Spolu dalším stmelujícím prvkem k udržení vládní jednoty. S padajícími preferencemi a snižující se oblibou vlády se dříve či později některá z vládních stran bude chtít osamostatnit. Ani v europarlamentu by dva či čtyři vzájemně se blokující čeští poslanci nebyli mezi dalšími sedmi sty k rozlišení. Tam problém není.

Problém je domácí politika, voliči, ale i členové ODS, kteří by takové kandidátce nerozuměli a byli by zmateni. Volíme ve Spolu kritiku Green Dealu a kritiku zákazu aut se spalovacími motory, nebo volíme ultra zelenou transformaci poškozující český průmysl a konkurenceschopnost? Obojí volit nelze. Proto kandidátka ODS, TOP09 a KDUČSL do europarlamentu nedává smysl a bude pouze mást voliče. Voliče ODS. A může se ve výsledku stát dalším vnitřním problémem politické integrity ODS. Howgh.

Autor je senátor, člen ODS od roku 1993, tj. 30 let!

www.NeviditelnyPes.cz, 9. 11. 2023