• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Cesta do chudoby

Evropou obchází strašidlo, strašidlo klimatického alarmismu. Probíhající změny klimatu zredukovala skupina alarmistických klimatologů, levicových aktivistů, médií a progresivistických politiků na jedinou příčinu, člověkem produkované CO2.

Německá vládní koalice ohlásila plán obřího balíku „zelených opatření“, za který hodlá utratit šedesát miliard eur.

Nastupující předsedkyně Evropské komise von der Leyenová ve svém kandidátském projevu v Evropském parlamentu uvedla, že v prvních sto dnech ve své funkci předloží návrh unijního předpisu o klimatu, díky němuž se cíl klimaticky neutrální Evropy pro rok 2050 stane právně závazným. Jak toho chce dosáhnout? „Bude to znamenat změnu. Přispět bude muset každý z nás, každé odvětví, od letectví až po námořní dopravu. Jeden každý z nás bude muset změnit způsob, jak cestuje a žije. Emise musí stát tolik, aby to změnilo naše chování.“

Nad poslední větou nové předsedkyně Komise by nám měl v hlavách zaznít alarm! Proč není předsedkyně Leyenová konkrétnější v tom, jak bude EU měnit naše životy!?

Německá vládní koalice a německá předsedkyně Komise se netají tím, že zdaní emise CO2, aby byly finance na „zelená opatření“.

Zdaněny budou mj. letenky, elektřina z uhlí, nákladní přeprava a benzin a nafta jako pohon tradičních automobilů a další producenti CO2. Občané EU se tedy musí připravit na zdražení služeb, zboží a jeho přepravy zdaněním elektřiny, benzinu a nafty.

Nebude to poprvé, kdy „zelená opatření“ budou mít podobný druhotný efekt. V minulosti se např. prokázalo, že zavedení pěstování rostlin na výrobu bionafty zvýšilo cenu potravin ve třetím světě. A o doplatcích na solární elektřinu byly popsány stohy papíru.

Na koho toto komplexní zdanění emisí nejvíce dopadne? Nepotřebujete vysokou školu ekonomickou, abyste došli k závěru, že na chudé lidi, na nejchudší vrstvy.

Bohatí si zvýšené ceny zaplatí. Zchudne střední třída a chudí budou ještě chudší. Postavte se do kterékoli pohraniční obce na náves a rozhlédněte se, kdo z obyvatel si koupí elektromobil.

Je otázkou, jak dlouho vydrží německá vláda financovat přechod na uhlíkově neutrální společnost, respektive co ještě vydrží uvědomělý německý občan.

Evropská centrální banka pomáhá zavádění zelených opatření tištěním nových eur, což ale podle ekonomů přispívá k dalšímu prohloubení příjmové nerovnosti. Ale bez zvýšení daní, resp. výše uvedeného zdanění všeho, co produkuje CO2, se boj za záchranu planety neobejde.

Výrazné vyšší zdanění, daňově organizovaná změna chování a cestování povede k nejen k prohloubení příjmových nerovností, ale také k další polarizaci společnosti. Zejména, když počátek masivních „zelených opatření“ a zdaňování přichází v době očekávaného ekonomického ochlazení.

Lze také předpokládat, že tak, jak se státy bývalé východní Evropy bránily eurosolidárním migračním kvótám, podobně se budou bránit radikálnímu prosazování zelené ideologie a v konečném důsledku se Evropská unie bude ještě více štěpit na „staré“ a „nové“ země.

Právo, 17. 10. 2019