• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Nord Stream 2 jako naše pokrytectví

Nedávno proběhla médii zpráva, že kontroverzní plynovod Nord Stream 2 povede i přes české území. Stavbu tohoto plynovodu v době protiruských sankcí dlouhodobě kritizuje nejen americký prezident Trump, ale i sousední Polsko či pobaltské státy. (Ponechávám stranou skutečnost, že v dnešní době transparentnosti se o stavbě plynovodu přes české území veřejnost dovídá, až když se bagry zakously do země.)

Po letité bezvýsledné snaze americké vlády získat postupně nastupující německé vlády pro odmítnutí projektu Nord Stream 2 připravuje Washington uvalení sankcí na tento plynovod, informuje Wall Street Journal. Podle prezidenta Trumpa projekt oslabuje vojenskou ochranu před Ruskem, kterou Spojené státy poskytují Evropě: „Pakliže si přejete, abychom vás chránili před bestií, proč ji krmíte?“

Stavbu plynovodu, který pod patronací Německa financují evropské energetické firmy, připraví již tak chudou Ukrajinu o finance z tranzitu plynu. Naopak, dlouhodobě naváže Německo na dodávky ruského plynu a zajistí Rusku finanční příjmy. Nezdá se vám, že se nějak vytrácí naše deklarovaná snaha pomáhat Ukrajině a sankcionovat Rusko, aby se dosáhlo vrácení Krymu Ukrajině? Když média informovala o významu plynovodu na českém území, mnohokrát zaznělo, jak je transfer plynu z Ruska pro Česko ekonomicky i technicky výhodný. Určitě ano. Ptám se však, kde jsou všichni „putinobijci“, kde jsou všichni ti, kteří mají plnou pusu boje proti ruské rozpínavosti, proti ruským fake news? Proč se nepřivazují k bagrům, které staví plynovod, proč nedemonstrují před úřadem vlády? V německém Bundestagu to za všechny evropské pokrytce vyjádřil jeden z poslanců slovy: „Principy jsou krásná věc, ale nenajíte se jich“. (Prinzipien sind so schön, leider kann man sie aber nicht essen.)

Nemáte také pocit, že se stavbou plynovodu připojujeme k velkému evropskému pokrytectví vůči nešťastné Ukrajině? Nejprve jí nabídneme asociační dohodu, odřízneme ji od obchodu s Ruskem, stanovíme jí poměrně přísné kvóty na export a pak podporujeme Nord Stream 2 a ruské zisky. Nějak se mi z toho ty evropské hodnoty vytrácejí.

Českobudějovický deník, 24. 4. 2019