• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Vrtěti Staňkem

Média řeší (ne)odvolání ministra Staňka, politici řeší ústavní krizi a žalobu na prezidenta, veřejnosti je předkládána varianta předčasných voleb a všichni společně zapomněli na spouštěč těchto událostí: bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Téměř ve stejnou dobu s odvoláváním Fajta policie v přímém přenosu prohledávala kanceláře středočeské hejtmanky Jermanové, investigativní žurnalisté požadovali smlouvy na poradenské služby této dámy a média se podrobně vyptávala, za co utratila cca pět milionů.

Nezaznamenal jsem, že by investigativní žurnalisté žádali po Národní galerii kopie problematických smluv a faktur, i když problém u ředitele Fajta byl údajně o řád větší. Kdybych byl investigativním novinářem, pokoušel bych se kontaktovat bývalé finanční ředitele Národní galerie a zjišťovat, proč vždy po krátké době odešli z této funkce. Nebo bych alespoň hledal toho posledního, který údajně dospěl k názoru, že „chaos v účtech je záměrně vytvořený, aby do ekonomiky nebylo vidět“. Ptal bych se také na Ministerstvu kultury, kolika miliony ročně muselo lepit rozpočet Národní galerie a odkud přišly podklady pro trestní oznámení. A podle zákona o veřejném přístupu k informacím bych chtěl kopii.

Nezpochybňuji, že bývalý ředitel Jiří Fajt je vynikající kurátor, skvělý znalec historie umění a příjemný společník, ale pravděpodobně je velmi špatný ekonom. Je-li vinen, na to si musíme opravdu počkat. Je však pro dnešní mediální dobu a extrémně transparentní společnost signifikantní, že o problém Jiřího Fajta se nikdo nezajímá.

www.NeviditelnyPes.cz, 12. 7. 2019