- Zelení jako rudí
- Nenechme se dále strašit !
- Krajina pro lidi a zvěř
- Ad.: Zločin – a kde je trest? Echo č. 31
- Ad.: Zločin – a kde je trest
- Ad.: Zvyšme daně, lidé to pochopí, ECHO č. 21
- Ti naivní vědci snad zkouší, co ekosystém vydrží
- Začíná bitva o Roklanskou chatu na Šumavě
- Sophiina volba na Ukrajině
- Nebezpečí sebenaplňujících se proroctví
- Náměsíčníci
- Evropou obchází strašidlo. Strašidlo chudoby
- My, šumavští tupci
- Korespondenční volba může přinést více škody než užitku
- Boubínský Green Deal
Ad.: Zločin – a kde je trest? Echo č. 31
Oceňuji, že týdeník ECHO pojmenoval požár v Českém Švýcarsku správnými slovy. Od druhého dne požáru (první den si ředitel parku nebyl jistý, má-li vůbec volat hasiče) byl mediální svět zaplaven prohlášeními nejrůznějších aktivistických vědců o tom, jak je požár očistný a životodárný a jak se nám všem naskytne báječná příležitost obdivovat, jak si příroda sama pomůže a vytvoří nový ekosystém, odlišný od toho, který byl dosud předmětem nejpřísnější ochrany (a tedy měl být chráněn).
A tak jsme od jedněch vědců slyšeli, že za požár může klimatická změna, od druhých, že lesy přeci v minulosti hořely vždycky (a klimatická změna byla tedy také vždycky?), od jedněch, jak je dobře, že suché stromy shořely, aby uvolnily místo novému zrození lesa, když se dosud vědecky tvrdilo, že suché stromy musí zůstat v lese, aby svým tlením umožnili vznik také nového druhově rozmanitého lesa, atd., atd.
A poté byly zveřejněny dokumenty, jak starostové varovali správu parku právě před možným vznikem požáru z důvodu ponechání tisíců kubíků suchých kůrovcových stromů v lese, o kterých správa parku tvrdila, že přeci nehoří.
Nikdo však potrestán nebude. Když soudní znalec Karel Simon kdysi vyčíslil škody na životním prostředí v záměrně zničeném lese na Šumavě na desítky miliard, jiný soudní znalec s kulatým razítkem napsal, že v národním parku škoda na životním prostředí vzniknout nemůže. A policie případ s úlevou odložila. I v Českém Švýcarsku policejní vyšetřování skončí na tom, že bezobsažné a gumové pojmy „ochrana přírodních procesů“ a „bezzásahovost“ jsou uvedeny v zákoně (což prosadila Babišova vláda) a požár je přírodní proces.
Malou nadějí zůstává, že se policie zamyslí nad tvrzením, že žádná škoda nevznikla, ale jsou tady stamilionové náklady na hašení. Sám si tu otázku kladu: proč se vlastně hasilo, když je spáleniště pro biodiversitu tak bezvadné?
Vyšlo v týdeníku ECHO dne 18. srpna 2022