• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Sophiina volba na Ukrajině

Vojenští odborníci se shodují na tom, že se Rusko připravuje trvale obsadit „pěší koridor na Krym“, možná ještě Oděsu. Oproti tomu Ukrajinské vedení ohlásilo záměr tyto z části již dříve okupované či separatistické republiky zcela vrátit Ukrajině. Ve veřejném prostoru se ale tvrdí, že Putin musí z války odejít s výsledkem, který může doma vydávat za úspěch. Totální porážka Ruska by z Putina udělala pověstnou „krysu v koutě“, která je schopna nepředvídatelných útoků.

Trochu se obávám, že nabídne-li Rusko v určitém okamžiku mírovou dohodu za územní zisky (pěší koridor na Krym), bude současná euroatlantická jednota stát před těžkou otázkou. Mít možnost zastavit krveprolití a umírání civilistů, nebo se pokusit obnovit Ukrajinu v původních hranicích včetně Krymu? Bude to doslova Sophiina volba a bude o to horší, že ji nebudou rozhodovat Ukrajinci, ale my, euroatlantické společenství, protože na našich dodávkách zbraní a munice dnes stojí síla ukrajinské armády. A upřímně, za posledních sedm let jsme ani v otázce Krymu a ani v otázce Donbasu žádnou extra diplomacii nepředvedli.

Všichni si uvědomujeme, že může jít jak o spor uvnitř EU, resp. NATO, tak o spor mezi námi (EU a NATO) a Ukrajinou. Spor, který ať bude vyřešen jakkoli, může mít budoucí důsledky, které nyní nikdo nedokáže odhadnout. Ukrajinská armáda je dnes ve vítězné euforii, Rusko pod jejím tlakem opustilo celou střední a západní Ukrajinu a některé matky s dětmi se dokonce již vrací na západní Ukrajinu.

Je však potřeba mít na paměti, že jakákoli nedohoda s Ukrajinou či diplomatické donucení prezidenta Zelenského k územním ústupkům může mít za následek, že radikálové z Pravého sektoru či pluku Azov mohou současné vedení Ukrajiny, resp. prezidenta zlikvidovat. Zrádce si zaslouží smrt! Nacionalističtí a radikální jsou na to dost a historii mají divokou také. A nemyslím si, že by si uvědomovali, že tím uvrhnou Ukrajinu do ještě většího zmatku.

Jakkoli musíme souhlasit, že Ukrajina má právo usilovat o územní celistvost, geopolitická realita či tzv. reálpolitika se mnohdy s právem míjí. Přejme si, abychom před výše uvedenou volbu nebyli postaveni.

Deník Právo, 12. 4. 2022