• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Ad.: Zvyšme daně, lidé to pochopí, ECHO č. 21

Ne, voliči ODS to nepochopí. Ve zmíněném rozhovoru pléduje Miroslav Kalousek opět za zvýšení daní. Jak sám připomíná, byl také autorem „konsolidačního balíčku“ za Nečasovy vlády v roce 2012.

Připomeňme si, že tehdejší levicový Senát konsolidační balíček obsahující zvýšení obou sazeb DPH o jedno procento zamítl a ze zvýšení daní udělala levice negativní mediální téma. Tehdy to vypadalo jako mistrný politický tah Miroslava Kalouska, protože na voliče TOP09 nemělo zvýšení daní žádný dopad, ale velká část voličů ODS to vnímala jako zradu a v samotné ODS to způsobilo rozvrat. Na protest proti zvyšování daní tehdy opustili Poslaneckou sněmovnu tři poslanci ODS a jejich následné angažmá ve státních strukturách vyhodnotili Šlachta s Ištvánem jako politickou korupci, svrhli vládu a nastoupil Andrej Babiš. ODS (a celá republika) se z této politické aféry vzpamatovávala 9 let. Ne, nesmíme opakovat stejnou chybu podruhé, daně zvyšovat nebudeme. Naopak, jediná správná cesta k poctivé reformě veřejných financí je sebrat vládě peníze.

Tomáš Jirsa

Vyšlo v týdeníku ECHO dne 25. 8. 2022