• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Nebezpečí sebenaplňujících se proroctví

Na dění na ukrajinsko-ruské hranici jsem možná senzitivnější proto, že máme na Ukrajině na Podkarpatské Rusi partnerské město, rád tam jezdím a vím, jak tamní lidé nostalgicky vzpomínají na předválečné Československo, jehož byli součástí. A také vím, že mír je pro ně ta nejdůležitější věc, protože i z jejich obce (a téměř z každé) jeden mladý člověk na Donbase zemřel. Mír za každou cenu!

Také jsem jako reprezentant Rady Evropy (nezaměňovat s Evropskou radou) projel celý poválečný Balkán, resp. státy bývalé Jugoslávie, do které jsme za socialismu jezdili na zvláštní pasy skoro jako na Západ. Všichni lidé tam říkali, že si nikdy nedovedli představit, že by mohla být válka, že by po sobě mohli střílet sousedé, že by si mohli vypalovat domy a trávit studny. Byla to válka, na kterou jsme si skoro mohli „sáhnout“ a která přinesla cca sto tisíc mrtvých. Ale byla to „zdánlivá nenápadnost“, kterou tato válka začínala. S Radou Evropy jsem nahlédl do Čečenska či do Náhorního Karabachu z Arménské i Ázerbájdžánské strany.

Dobře si pamatuji, jak před sedmi lety zpravodaj České televize v Donbasu vzrušeným hlasem říkal „je ta-dy okolo obrovské ti-cho a za-čí-ná se sta-vět prv-ní bariká-da“ a kamera přelétla do okolí a bylo vidět, že je tam víc televizních štábů než stavitelů první barikády. Tehdy jsem si říkal, že takto povzbuzeni mezinárodním zájmem se stavitelé barikád začnou snažit.

Respektovaný server Politico s „odvoláním na tři nezávislé zdroje“ píše, že invaze by mohla začít tuto středu! Komentátor jednoho z hlavních českých tiskovin píše, že „Kdyby Severoatlantická aliance dala najevo, že ve chvíli, kdy se ruské tanky pohnou z východu, pohnou se tanky NATO ze západu a přijedou Ukrajině na pomoc, byla by celá krize vyřešena.“ Generál v záloze moudře rozebírá v tisku válečné možnosti obou stran, protože kdo jiný to může vědět, než generál! Obávám se nejenom hromadění zbraní a munice na obou stranách hranice, ale právě tato mediální „příprava na válku“ (která má podle nezávislých zdrojů začít ve středu!) a všechny debilní komentáře nás mohou k opravdové válce dovést. Skoro to vypadá, že o válce na Ukrajině píší lidé, kteří hrají válečné počítačové hry.

Cítí to i ukrajinský prezident Zelenskij a varuje před zvyšováním mediálního napětí a rozdmýchávání paniky. Myslíte si, že když někdo dokáže sestřelit civilní holandské letadlo, že mu neujede ruka a neodpálí školku na druhé straně hranice? Nebo školu či nemocnici, prostě cokoli, co ospravedlní spravedlivou odplatu?

Deník Právo, 14. 2. 2022