• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Albánci všech zemí, nespojujte se!

Porevoluční historie Albánie je zcela jistě úspěšný příběh, který by se dal nazvat „Z gulagu přímo do demokracie“. Komunistický režim v Albánii byl, spolu s rumunským, jeden z nejhorších v bývalé východní Evropě. Albánský diktátor Enver Hodža musel být duševně nemocný, když místo rozvoje své země nechal vybudovat téměř 700 000 betonových bunkrů na obranu Albánie proti případnému agresorovi, ať z Východu (SSSR) nebo Západu (Jugoslávie či Řecka). Svou zemi zcela zbídačil, Albánii nikdo nenapadl a likvidace bunkrů dnes vyžaduje další náklady.

Albánie, která je dnes členem NATO, má bezvízový styk s EU a v letošním roce usiluje o získání kandidátského statusu EU. Mezinárodním společenstvím je považována za stabilizační prvek regionu. Za celých dvacet let se na vnitropolitické scéně Albánie neobjevily žádné nacionalistické tendence, albánští představitelé přistupovali konstruktivně (a trochu chladně) k vytváření nezávislého Kosova a pomáhali vždy tlumit nacionalistické snahy v Makedonii a dalších sousedních státech. Albánské politice vévodí dvě velké strany – demokratická a socialistická – které nikdy nezařadily ani slovo z nacionalistické rétoriky do svých programů. Nicméně, střídání těchto dvou stran u moci vytvořilo silný korupční a klientelistický systém a to zas vyvolalo mezi obyvatelstvem touhu po změně. A ta může nastat.

Tak jako v mnoha jiných evropských zemích získávají nacionalisté hlasy frustrované části obyvatelstva, tak i v Albánii vzniklo nacionalistické hnutí, nyní přetransformované na politickou stranu – Red and Black Allinace. Stranu, jejíž název odkazuje na červeno-černý albánský prapor, vede ambiciózní právník Kreshnik Spahiu, který kvůli tomuto politickému angažmá opustil místo náměstka Nejvyšší justiční rady Albánie. Nová strana může nejen nacionalisticky ovlivnit albánskou politiku, ale hlavně povzbudit albánské menšiny v okolních zemích, kde mnozí Albánci sní staletý sen o velké Albánii.

Politické vedení Albánie, existující politické strany i diplomatická komunita v Albánii se nacionalistické strany oprávněně obávají. Zejména v sousedních zemích mohou zapálené nacionalistické vášně vést k obdobě toho, co se událo v 90. letech na Balkáně. S mandátem Rady Evropy jsem měl možnost v posledních patnácti letech monitorovat volby v okolních státech s albánskou menšinou, ať již Makedonii, Černé Hoře či srbském Sandžaku a všude, opravdu všude, žije mezi etnickými Albánci „duch velké Albánie“. A jak vypadá vlajka samostatného Kosova? No přeci úplně stejně jako vlajka Albánie.

Samostatné demokratické Albánii je dvacet let. Cesta k dnešní demokracii a stabilnímu státu nebyla jednoduchá. Postkomunistická albánská společnost prošla řadou složitých událostí, cesta byla lemována mrtvými i vypálenými budovami. Nacionalismus, který otevírá nová politická strana je tak hraním si se sirkami ve stodole. Příkladů existujícího napětí v albánské diaspoře máme stále dost. V Kosovu musí mezinárodní síly stále chránit ostrůvky srbského obyvatelstva před albánskými fundamentalisty. Albánii a její okolí tak zřejmě čeká další zatěžkávací zkouška její nové demokracie. Nezbývá nic jiného než doufat, že se nejčernější scénáře nenaplní, a my budeme moci o Albánii mluvit jako o stabilním demokratickém státu i v následujících dvaceti letech.

Českobudějovický deník 17. 5. 2012