• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Hejtmana jsem žádal, aby před volbami ředitelku neodvolával

V Českokrumlovském deníku mi v pátek 1. června pan hejtman Jiří Zimola vyčinil, že se zastávám dvou vítězů výběrových řízení, kteří nebyli do funkcí jmenováni. A také vyloučil, že by „nejmenování“ vítězů mohlo mít politický podtext.

Shrňme si fakta, která mne k mým konstatováním vedla. Pro výběr ředitele Alšovy jihočeské galerie jmenovala rada kraje výběrovou komisi, která měla devět členů a pět z nich tvořili nezávislí odborníci z Prahy v čele s bývalým ředitelem Národní galerie (NG) Milanem Knížákem. Kromě něj v komisi zasedala předsedkyně Asociace muzeí a galerií, pracovníci NG a Ministerstva kultury či ředitelka památkového odboru Pražského hradu. Komise zasedala celý den, každému z jedenácti kandidátů věnovala minimálně půlhodinový rozhovor a doporučila jako vítěze Mgr. Lavičku poměrem hlasů 7:2 s tím, že všichni pražští odborníci dali svůj hlas Lavičkovi. Rada kraje však jmenovala druhého v pořadí s tím, že hlasování v radě bylo 6 :4 (6ČSSD ku3 OD Sa1 ČSSD). Musím si klást otázku, zda je opravdu šest krajských radních za ČSSD více odborně fundovaných pro výběr ředitele galerie než pět pražských odborníků?

Pro výběr ředitele krumlovského gymnázia byla krajskou radou jmenována sedmičlenná komise, ve které zasedali ředitelka české školní inspekce, pedagogičtí pracovníci, vedoucí školského odboru či předseda školské rady. Tato komise doporučila jako vítěze Mgr. Cipínovou poměrem hlasů 4:2, následně však opět krajská rada nejmenovala vítěze, ale paní Bůžkovou poměrem 6:4(6ČSSD ku 4ODS).Již delší dobu se vědělo, že radní za ČSSD chtějí ředitelku Cipínovou vyměnit a nejenom já jsem osobně s hejtmanem Zimolou mluvil a žádal ho, aby to před krajskými volbami nedělal. Jana Cipínová je na kandidátce ODS do krajských voleb a působí jako místostarostka za ODS v Křemži a krajští radní za ČSSD si museli být vědomi, že její nejmenování, respektive odvolání, způsobí politický rozruch.Nemám nic proti paní Bůžkové, ani proti novému řediteli Alšovy jihočeské galerie, neznám je a třeba se ve funkcích osvědčí. Podívám­li se však na jednotné hlasování radních za ČSSD proti radním za ODS, musí mne politický podtext napadnout. V případě obou dvou nejmenovaných vítězů výběrového řízení pan hejtman Zimola tvrdí, že nevěděl, že jsou ve svých obcích zastupitelem (Lavička) či místostarostkou (Cipínová) za ODS. To bohužel ukazuje, jak málo pan hejtman ví o lidech,o jejichž osudech a profesní kariéře rozhoduje.

Českokrumlovský deník, 4. 6. 2012