- Evropská unie není dojná kráva
- Po sté aneb tentokrát pro pana Březinu
- Český státní svátek na Podkarpatské Rusi
- Ad: Důvody nevýhry ODS ...
- Několik otázek ke splavnění
- Důvody, proč ODS v krajských volbách prohrála
- Řecko jako kolébka demokracie a EURO
- Hejtmana jsem žádal, aby před volbami ředitelku neodvolával
- Albánci všech zemí, nespojujte se!
- Kde jsou příznivci Krejčího?
- Jsme opravdu izolacionisté a potížisté?
- Ad: Jihočeši 2012 chtějí rozbít velkou koalici
- Reakce na diskuse o dotacích ROP
- Opět je kriminalizována metodika hodnocení projektů
- Neblokujme lanovku na Hraničník
- O působení Stráského na Šumavě
- Stanovisko občanského sdružení Zachraňme Šumavu k vyhrocené debatě o NP Šumava
- Dopis starostky Drážďan Helmy Orosz
- Udělám vše pro to, aby přímá volba neprošla
Opět je kriminalizována metodika hodnocení projektů
V době, kdy České republice hrozí, že kvůli nedostatku projektů nestihne vyčerpat miliardy eur z evropských strukturálních fondů, obviňují vyšetřovatelé dalšího ředitele, resp. ředitelku ROP Jihozápad z „pletich“ při rozdělování evropských peněz. Za důležité považuji, že vyšetřovatelé v případě ROP Jihozápad nikdy nemluvili o úplatcích, provizích či korupci, vždy jen o blíže neurčených manipulacích.
Úřad regionu Jihozápad byl od počátku hodnocení projektů mezi dvěma mlýnskými kameny. Jihočeské subjekty ve všech výzvách podaly více než dvojnásobné množství žádostí o dotace než subjekty Plzeňského kraje. Jihočeši byli prostě lépe připraveni. Političtí reprezentanti Plzeňského kraje zasedající ve výkonných orgánech ROP Jihozápad se však nikdy nechtěli smířit s tím, že do území Plzeňského kraje má směřovat méně dotací než do jižních Čech. Výsledkem byl politický tlak reprezentantů Plzeňského kraje na „vyváženější“ rozdělování finančních prostředků. Poté, co úředníci ve 3. výzvě tomuto vyvažování nevyhověli, chopili se toho sami politici. Politickým rozhodnutím „odřízli“ některé jihočeské projekty od přidělení dotace, čímž dosáhli „politické spravedlnosti“. Je veřejným tajemstvím, že vyšetřování rozdělování peněz ROP Jihozápad bylo zahájeno na základě politického rozhodnutí, resp. politického boje. „Obětí“ se tak nespravedlivě stalo původní hodnocení 5. a 6. výzvy,kdy byly opět úspěšnější projekty z jižních Čech. Pod nátlakem ministerstva financí byly tyto výzvy již pod novým vedením úřadu přehodnoceny s výsledkem výrazně příznivějším pro Plzeňský kraj. Ponechme stranou,že operační manuály ROP pojem „přehodnocení“ vůbec neznají a celá výzva proto může být ještě zpochybněna. Důležité je, že touto administrativní operací přišly jižní Čechy o stovky milionů korun. V době krize a zvýšené nezaměstnanosti je to zcela jistě významná ztráta. V této souvislosti je však nelogické, že tehdejší ředitel JUDr. Jiří Trnka byl obviněn právě za údajné zvýhodňování projektů Plzeňského kraje.
Se zveřejněním obvinění současné ředitelky Ing. Kláry Böhmové z dalších údajných manipulací ve 2. a 3. výzvě se již dnes začala řada tehdy úspěšných žadatelů o dotace obávat, zda je nebude muset vracet. Z vyšetřovateli zveřejněných informací vyplývá, že je opětovně kriminalizován metodický přístup hodnocení projektů. Zaměstnanci ROP Jihozápad údajně používali počítačové programy pro průběžné hodnocení projektů a až poté je zadávali do celostátního systému. Vzhledem k množství projektů a administrativní komplikovanosti celostátního systému však takto byly nuceny pracovat všechny regionální operační programy v ČR. Ktomuto postupu bylo dokonce přijato souhlasné usnesení odborné pracovní skupiny Asociace krajů.
Jako politik jsem mlčel k případu ředitele JUDr. Jiřího Trnky, byť jsem od počátku přesvědčen o jeho nevině. Jde totiž o občana města, kde jsem starostou a mohl bych být obviněn z podjatosti. V případě současné ředitelky Ing. Kláry Böhmové se jedná o obvinění z hodnocení projektů před více než čtyřmi lety, které prošly mnoha kontrolami a jsou stoprocentně realizovány. Kdo všechno další bude obviněn? Hodnotitelé, kteří hodnotili před čtyřmi lety a pracovali s údajně nezákonným systémem? Úředníci metodického odboru, kteří v dobré víře takovýto systém vytvořili? Příjemci, kteří uspěli a projekty realizovali?
Před několika lety jsem se nejen já veřejně zastával dvou stíhaných českokrumlovských starostů. Tehdy také měli manipulovat s dotací a zneužít veřejné peníze. Také tehdy však chyběly úplatky, provize či náznak korupce. My, ostatní starostové, jsme věděli, že bychom v jejich případě postupovali stejně. Situace v ROP se mi zdá podobná. Až do roku 2010 patřil ROP Jihozápad k nejlépe fungujícím a nejvíce čerpajícím operačním programům v ČR. Ministerstvem pro místní rozvoj byl dokonce vyhodnocen jako druhý nejtransparentnější. Jaká je však současná situace na ROP Jihozápad? Úřad je paralyzován policejním vyšetřováním a nikdo si nemůže být jist, že nebude označen za dalšího viníka. Za třemi obviněnými je však potřeba vidět tři mladé, vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří i po konečném soudním osvobození budou mít svůj profesní i osobní život v troskách. Čím více se vyšetřování rozšiřuje, a soudy vlečou, tím více je život obviněných ničen. Nesnažili se tito lidé jen dobře vykonávat svoji práci v nové oblasti,kde zákon byl obecný a praktické zkušenosti nulové? Opravdu má být výsledkem boje proti korupci kriminalizování metodických pokynů či průběžného hodnocení projektů? Pohled generála po bitvě je vždy výrazně snazší než před ní.
Českobudějovický deník, 25. 2. 2012