• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Několik rad začínajícím starostům

Znám starosty, kteří jsou ve funkci déle než já, nicméně i má čtyři volební období mi umožnila nashromáždit zkušenosti, které bych nyní rád předal starostům nově zvoleným.

  1. Neškodit – není nic horšího, než když starosta chce z osobní vůle a ve jménu nově získaného vlivu něco někomu překazit. Zlá vůle se vždy mnohonásobně vrátí.

  2. Nic nevymýšlet – na téměř všechny problémy existuje standardní a prověřené řešení, je iluzorní si myslet, že na malém městě vymyslíte nový systém. Mnohem účelnější je podívat se do okolních obcí nebo i zahraničních měst, jak se ten či onen problém řeší.

  3. Podporovat iniciativu lidí – správný starosta by měl čekat na radnici na nápady, které mu občané přinesou, a ty dobré a prospěšné podpořit. Život obce i města je natolik různorodý, že ho ani ten nejaktivnější starosta nemůže uchopit, ale může podporovat tvůrčího a podnikatelského ducha svých obyvatel.

  4. Podporovat spolkový život – je všeobecně známé, že spolky jsou základem života každé obce, čím více spolků, tím lépe. Každá obec by ve svém rozpočtu měla najít prostředky na podporu hlavně seniorských a mládežnických spolků a klubů (ekonomicky aktivní si je mohou platit sami). Základem činnosti všech spolků je komunikace mezi lidmi, navazování vztahů a vyjasňování problémů, i těch obecných. Členové spolků tvoří kolektivní mínění obce a jejich představitelé mohou včas upozornit starostu na to, co je v obci špatně.

  5. Kde to lze, pomáhat lidem – někdy je opravdu těžké najít hranici, kdy si lidé mohou za své problémy sami a kdy se do nich dostali nikoliv vlastním přičiněním. Trvale hledat v každém lidském osudu tuto hranici je úkolem starosty a tam, kde starosta pomoci může, je pomoc jeho povinností.

  6. Pracovat s médii – i článek na obecní vývěsce vysvětlující činnost radnice je lepší než nic. Využívejte obecní zpravodaje, regionální tisk a další informační možnosti, abyste o své práci informovali své voliče.

I když to není vždy jednoduché, snažím se těmito zásadami řídit celých šestnáct let mého starostování. Skutečnost, že jsem byl svými občany opětovně zvolen, snad ukazuje, že jsou to zásady správné.

Lidové noviny, 12. 11. 2010