• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Podpora solární energii musí mít reálný základ

Po dočasném fotovoltaickém poblouznění snad opět zavládl zdravý rozum. Nové solární panely by až do konce letošního roku neměly být připojovány. To je trochu opožděná, ale v každém případě správná reakce na loňský boom, kdy futuristicky vypadající elektrárny rostly jako houby po dešti.

Rozkvět fotovoltaických elektráren byl, podobně jako i v jiných zemích, i u nás uměle poháněn podivnými cenovými dotacemi. Zajímavý a pro nás inspirativní může být poslední vývoj v Německu, kde podpora solární energetiky dlouho platila za prioritu mimo jiné i z toho důvodu, že se jedná o největšího výrobce solárních panelů na světě. Stejně jako u nás však neuvážená politika vedla k tomu, že se podnikaví investoři logicky ve velkém chopili příležitosti, což mělo i ten neblahý následek, že prakticky znehodnotili rozsáhlé plochy hodnotné orné půdy. Podpora solární energie přitom německého daňového poplatníka stojí miliardu euro měsíčně! Proto také u našich západních sousedů plánují významné přehodnocení současné neudržitelné dotační politiky. Od 1. července by mělo v Německu dojít ke snížení výkupní ceny energie ze solárních panelů na střechách o 16 procent, u fotovoltaiky vybudované na volné ploše o 15 procent a pro sluneční elektrárny postavené na polích ustane státní podpora docela. Stejným směrem se ubírají i úvahy Španělska či francouzské vlády, která hovoří o snížení podpory o 20 procent.

S ohledem na situaci v ČR je bohužel potřeba říci, že stát s regulací sluneční energie zaspal. Teď má Poslanecká sněmovna skvělou příležitost to napravit a přiblížit současnou praxi, skrz naskrz prosáklou zelenou ideologií, ekonomické realitě. Německo, kde je dotovaná cena už nyní výrazně nižší než u nás, nám v tomto ohledu může sloužit jako velmi dobrý příklad.

Strakonický deník, 10. 3. 2010