- S napětím očekáváme, kdo povede Šumavu
- Opravdu objektivně rozdělený ROP?
- Problémem Šumavy není jen kůrovec, ale také uzavřená území
- Několik rad začínajícím starostům
- Evropané nerozumějí Evropské unii
- Kde začaly problémy se zvýšením cen elektřiny?
- Vladimír Just se hluboce mýlí (Ad: Okurková debata o kůrovci)
- Kdo žije v šumavském bludu?
- Solární ranec (Euro 26/2010)
- K nově zpřístupněnému pramenu Vltavy
- Ekologická katastrofa na Šumavě
- Přelomová návštěva ministryně Bízkové na Šumavě
- Na Šumavě selhala státní ochrana přírody
- Kdo manipuluje s těžbami dřeva na Šumavě?
- Podpora solární energii musí mít reálný základ
- Zpráva pro voliče: Škromacha vážně nebrat
- Velmi drahé zelené omyly
- Pod zákazem vstupu je téměř 20 tisíc hektarů
- Nebezpečná hra ekologů
- ŠUMAVA: Vize 2020 a skutečnost
- Gruzie se brání Rusku
Přelomová návštěva ministryně Bízkové na Šumavě
Návštěva ministryně životního prostředí Rut Bízkové na Šumavě byla přelomová. Ne, že by sem ministři Martin Bursík nebo Ladislav Miko občas nepřijeli, ale většinou nechali proběhnout diskusi a oznámili rozhodnutí, které bylo učiněno na ekologickými iniciativami ovládaném ministerstvu životního prostředí v Praze.
Ministryně hned na počátku debaty oznámila, že je připravena podepsat stávající návštěvní řád s platností jednoho roku, a zachovat tím současnou situaci jak kolem splouvání, tak kolem cykloturistiky. Ve zmatku, který Správa NPŠ kolem návštěvního řádu celý rok předváděla, je to jistě uklidňující počin. Starostové tento krok přivítali, představitelka Okrašlovacího spolku Zdíkovsko naopak ihned začala hrozit žalobami do Bruselu.
Mezi pozvanými okolo „kulatého stolu“ byly dvě zhruba stejné skupiny: ochranáři, ministerští úředníci a představitelé nevládních organizací, kteří obhajovali „divočinu“ a suchý les, který se podle nich úžasně obnovuje. A proti nim šumavští starostové a volení přestavitelé Jihočeského a Plzeňského kraje. Ti naopak vyjadřovali zásadní kritiku k tomu, co se na Šumavě děje.Ministryně Bízková pozorně poslouchala a v krátkých vstupech přesvědčila přítomné, že situaci rozumí. Několikrát si od přítomných starostů vysloužila potlesk. V jednu chvíli zalitovala, že je ministryní pouze na krátkou dobu, protože si prý dovede představit, že se vstřícným přístupem dají během jednoho volebního období šumavské problémy vyřešit. Bohužel, až dosud problémy nikdo ze Správy NPŠ ani zministerstva životního prostředí řešit nechtěl. Ministryně potvrdila svoji dobrou vůli a komunikativnost nejen podpisem Návštěvního řádu, ale o několik dní později i podpisem Dohody o budoucím rozvoji jihočeského regionu, který odblokoval řadu šumavských problémů.
Ministryně úřednické vlády, která nastoupila až po rezignaci svého předchůdce, tak nečekaně otevřela možnost tolik potřebné dohodě na Šumavě.
Mladá fronta DNES, 1. 6. 2010