• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Přelomová návštěva ministryně Bízkové na Šumavě

Návštěva ministryně životního prostředí Rut Bízkové na Šumavě byla přelomová. Ne, že by sem ministři Martin Bursík nebo Ladislav Miko občas nepřijeli, ale většinou nechali proběhnout diskusi a oznámili rozhodnutí, které bylo učiněno na ekologickými iniciativami ovládaném ministerstvu životního prostředí v Praze.

Ministryně hned na počátku debaty oznámila, že je připravena podepsat stávající návštěvní řád s platností jednoho roku, a zachovat tím současnou situaci jak kolem splouvání, tak kolem cykloturistiky. Ve zmatku, který Správa NPŠ kolem návštěvního řádu celý rok předváděla, je to jistě uklidňující počin. Starostové tento krok přivítali, představitelka Okrašlovacího spolku Zdíkovsko naopak ihned začala hrozit žalobami do Bruselu.

Mezi pozvanými okolo „kulatého stolu“ byly dvě zhruba stejné skupiny: ochranáři, ministerští úředníci a představitelé nevládních organizací, kteří obhajovali „divočinu“ a suchý les, který se podle nich úžasně obnovuje. A proti nim šumavští starostové a volení přestavitelé Jihočeského a Plzeňského kraje. Ti naopak vyjadřovali zásadní kritiku k tomu, co se na Šumavě děje.Ministryně Bízková pozorně poslouchala a v krátkých vstupech přesvědčila přítomné, že situaci rozumí. Několikrát si od přítomných starostů vysloužila potlesk. V jednu chvíli zalitovala, že je ministryní pouze na krátkou dobu, protože si prý dovede představit, že se vstřícným přístupem dají během jednoho volebního období šumavské problémy vyřešit. Bohužel, až dosud problémy nikdo ze Správy NPŠ ani zministerstva životního prostředí řešit nechtěl. Ministryně potvrdila svoji dobrou vůli a komunikativnost nejen podpisem Návštěvního řádu, ale o několik dní později i podpisem Dohody o budoucím rozvoji jihočeského regionu, který odblokoval řadu šumavských problémů.

Ministryně úřednické vlády, která nastoupila až po rezignaci svého předchůdce, tak nečekaně otevřela možnost tolik potřebné dohodě na Šumavě.

Mladá fronta DNES, 1. 6. 2010