• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Velmi drahé zelené omyly

Vojtěch Kotecký ve svém článku (Zelený bič už zapráskal, nastává čas pro cukr, HN 12. 2. 2010) navrhuje „zopakovat úspěch ekologické legislativy ze začátku devadesátých let“ a navrhuje „druhé kolo norem“. V dalším textu pak rozebírá, proč se to nedaří.Dodal bych několik dalších argumentů, které Vojtěch Kotecký nezmínil:

Zásadní zlom ve vnímání nových ekologických norem nastal, když se Strana zelených dostala do vládní koalice a začala prosazovat svoji „zelenou a čistou politiku“. Aktivisté nejrůznějších NGO obsadili posty náměstků ministrů a celé ministerstvo životního prostředí a začali prosazovat své aktivistické ideály. A také rozdělovat peníze. MF Dnes nedávno odhalila, že jen za loňský rok ministerstvo školství rozdělilo aktivistům Strany zelených asi 200 milionů Kč na nejrůznější „výukové“ programy. Investigativní novináři by se měli podívat na podobné rozdělování prostředků z MŽP.

Některé návrhy zákonů z dílny zelených měly za cíl vytvořit další „zelená“ místa. V novele zákona 114/92 například zelení prosazovali vznik krajské sítě nových ekologických úřadů, které by měly poslední slovo ve všech stavebních i dalších řízeních. Dokonce těmto úřadům chtěli svěřit pravomoc nad všemi lesnickými plány. Tehdy to v Senátu sarkasticky komentoval Karel Schwarzenberg slovy o tom, že si „ochranáři myslí, že jeho lesu rozumí líp než jeho hajnej“. Důsledky zákona o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie dnes hyzdí krajinu větrníky a kilometry solárních panelů. V případě fotovoltaických elektráren tento zákon likviduje nejen naše peněženky, ale i energetickou síť. Nemluvě o výrobě biopaliv, jež negativně ovlivňuje jak světové ceny potravin, tak kvalitu ovzduší, do kterého se při výrobě biopaliv uvolňují dodatečné emise CO2. Současná zelená politika tak probíhá metodou pokus omyl. Avšak za zelené omyly draze platíme z našich daní. A to nemluvě o zelených výmyslech, které se schovávají za boj proti globálnímu oteplování.

Vojtěch Kotecký píše, jak vznikly „národní parky, kde se méně staví a méně kácejí lesy“ a nadšeně mluví o zřizování parků nových. Bylo to právě Hnutí DUHA,které prosazovalo v Národním parku Šumava experiment s ponecháním značné části smrkových monokultur v rámci tzv.“divočiny“. Lesničtí odborníci a regionální politici opakovaně varovali před tím, že ponechání části šumavských lesů bez ochrany proti kůrovcům spustí kůrovcovou kalamitu nebývalých rozměrů. Ani aktivisté z Hnutí DUHA, ani jejich kolegové na MŽP těchto varování nedbali. Kůrovcová kalamita zákonitě vznikla a na Šumavě se kácí jako nikdy v historii tohoto parku. Vloni 300 tisíc m3, letos jsou odhady až 1 milion m3. To je ten národní park, ve kterém se méně kácí lesy, jak píše Vojtěch Kotecký? Rád bych psal na papír optimismu, jak autor doporučuje, dosavadní návrhy zákonů s visačkou „zelené“ mne však naplňují spíše skepsí a nabádají ke zvýšené opatrnosti.

Hospodářské noviny, 17. 2. 2010