• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2013»

Český život podle čísel Eurostatu

V záplavě negativních informací, která na nás média denně chrlí, by málem zapadla zpráva evropského statistického úřadu Eurostat, který jako každý rok zveřejnil materiál s názvem "Evropská sociální statistika". A jakkoliv je jasné, že k životu jako z pohádky máme stále pořádně daleko, České republice vystavila tato publikace velmi dobré vysvědčení.

Jako jedna z nejlepších zemí v rámci Unie se Česko ukázalo především v kategorii příjmů a životních podmínek. Jsou to právě Češi, kterým z celé EU hrozí nejmenší riziko ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením, a to na základě porovnání počtu nezaměstnaných nebo materiálně strádajících obyvatel, kteří například nejsou schopni platit nájem či energie. V roce 2011 se podle Eurostatu podíl lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením pohyboval mezi 15,3 procenta v České republice až 49,1 procenty v Bulharsku. V absolutním vyjádření bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo nejvíce lidí v Itálii, a to celých 17,1 milionu. Ačkoliv se to pro mnohé bude zdát neuvěřitelné, ČR je na prvním místě i v rámci migrace. Stala se totiž pro přistěhovalce nejpřitažlivější postkomunistickou zemí. Vedle těchto údajů se je potřeba zmínit ze statistiky vyplývající vynikající dostupnost zdravotní péče a se zdravím související skutečnost, že život Čechů se stále prodlužuje a podle Eurostatu bude tento trend pokračovat i nadále.

Tak jako vždy, kdy čtenářům připomenu, že se v České republice nežije špatně, očekávám, že i nyní se na moji hlavu snese vlna kritiky a příkladů nezaměstnaných lidí či sociálně slabých samoživitelek. Uvědomuji si složitost tíživé situace každého takto sociálně strádajícího občana a těm, kteří se v ní neocitli vlastní vinou, se musíme snažit pomoci. Avšak neustálé naříkání na bídu života v Česku není na místě. Važme si toho, že žijeme v České republice. A mějme ji rádi.

Neviditelný pes, 2. 8. 2013