• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2013»

Otevřený dopis ministrovi Podivínskému

Vážený pane ministře,

jsme potěšeni Vaším vyjádřením k projektu lanovky na Hraničník, o který usilují všechny volené orgány Jihočeského kraje již několik volebních období.

Tak jako Vy jsme přesvědčeni, že lanovka nepřinese Národnímu parku Šumava žádnou újmu, naopak, uleví přetíženým silnicím, přinese pracovní místa a rozvoj turistiky. Všude ve světě jsou pod lanovkami fungující a upravené obce, které ze zimní turistiky žijí. Naopak, podporovatelům „divočiny“ na Šumavě je existence obcí a jejich rozvoj trnem v oku a nejraději by obyvatele z parku vystěhovali. Člověk podle jejich názoru do divočiny nepatří.

Argumenty nevládních organizací, že dojde k vytvoření „migrační bariéry pro zvířata“, jsou zavádějící. Na opačné straně Hraničníku existuje celý lyžařský areál a zvěř tam volně migruje. Stejně migruje pod lanovkami na německé straně Šumavy, v Alpách či v Tatrách. Lanovka je totiž ve vzduchu a není v provozu většinu času, aby případnou migraci zvěře rušila.Od ekologistických nevládních organizací jsou obavy o biotop kulíška nejmenšího či datlíka tříprstého čistým farizejstvím. Rovněž jejich spekulace, že 80 (slovy: osmdesát!) stromů, které je potřeba pokácet pro stavbu lanovky, se může stát zárodkem geneticky odolnější obnovy lesa na Šumavě, je neomalenost.

Tyto nevládní organizace jsou spoluodpovědné za kůrovcovou kalamitu, při které zahynuly tři miliony smrků v národním parku, a na desetiletí zmizely nejen biotopy mnoha ptáků, ale celé šumavské lesní komplexy. Je úsměvné, že nevládní organizace projevují obavy o 14 hektarů lesa pod budoucí lanovkou, když stejné nevládní organizace podporovaly uhynutí lesa na cca dvaceti tisících (!) hektarech národního parku!

K projektu lanovky se opakovaně pozitivně vyjádřilo krajské zastupitelstvo Jihočeského kraje, zastupitelstva šumavských obcí a jihočeští poslanci a senátoři napříč politickými stranami. Jsou to lidé, kteří mají zodpovědnost za dané území, za jeho ochranu i rozvoj. Proti lanovce se vymezují nevládní organizace, které však tuto zodpovědnost nenesou. Vážený pane ministře, ještě jednou Vám děkujeme za Váš přístup k Šumavě.

Tomáš Jirsa

Jiří Hůlka

Pavel Eybert

Jakub Koželuh