• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2013»

Spor o Šumavu uměle vytvářejí některá média

Souhlasím s prezidentem Milošem Zemanem v tom, že některá média, včetně České televize a některých celostátních deníků, záměrně deformují informace a vytvářejí tak „jinou realitu“.

Typickým příkladem je budoucnost zelené Šumavy, respektive průběh přípravy zákona o Národním parku Šumava. Vněkterých médiích se můžeme dočíst o „dvou stranách sporu“, některé pořady v České televizi dokonce vyznívají tak, že nositelem pravdy o Šumavě jsou pouze nevládní organizace. Jaká je však skutečnost? Od počátku otevření debaty o budoucnosti Šumavy, která byla akcelerována záměrným rozpoutáním kůrovcové kalamity, deklarovaly oba kraje, na jejichž území národní park leží, jednotný názor.

Představitelé Jihočeského i Plzeňského kraje byli zvoleni do svých funkcí s tím, že lidé znali jejich názor na budoucnost Šumavy a s těmito názory je volili. Strana zelených, úzce spolupracující s Hnutím Duha, která jako jediná politická strana deklarovala záměr ponechat velké části šumavského národního parku svému osudu, nikdy v krajských volbách neuspěla.Je to samozřejmě tím, že Jihočeši i Plzeňáci vidí, že divočina v pojetí Strany zelených a Hnutí Duha se rovná tisíce hektarů zdevastovaného lesa, miliony zbytečně uschlých smrků a zničení původních pralesních zbytků.

Oba kraje vyjadřují zároveň názor šumavských obcí a jsou s nimi v souladu. Dlouhodobě a opakovaně názory obcí a krajů podporují prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman. O Velikonocích se sešli na Horské Kvildě hejtmani Jiří Zimola a Milan Chovanec s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. Za účasti ředitele národního parku Jiřího Mánka a bývalého ředitele Jana Stráského, za účasti senátorů i místních starostů deklarovali společný záměr nalézt konsensus při přípravě nového zákona o Národním parku Šumava.

Demokraticky zvolení hejtmani, demokraticky zvolený ministr, demokraticky zvolení senátoři a starostové se sešli a opakovaně prezentovali svůj jednotný názor na budoucnost zelené Šumavy. A výsledek tohoto jednání v některých médiích? Slovo dostal představitel Hnutí Duha, který hejtmany i ministra kritizuje. Respektuji, že tito aktivisté mají na svůj názor právo, kritizuji však mediální prostor, který někteří novináři těmto okrajovým názorům poskytují. Tímto způsobem některá média opakovaně prezentují názor „druhé strany sporu“. Názor několika aktivistů z Hnutí Duha, názor několika vědců, kteří čerpali milionové státní granty na své šumavské výzkumy a názor Strany zelených, která propadla ve všech volbách.

Za pomoci některých médií, respektive některých novinářů, tak budou jednání o zákonu o národním parku vypadat jako střet obrovských názorových skupin. Jako názor těch, kteří chrání přírodu před politiky a developery, těch, kteří to s námi myslí dobře, proti těm, kteří chtějí Šumavě škodit. Nevládní organizace budou mávat dopisy ze zahraničí, které mají údajně potvrzovat, že jen oni jsou ti praví ochránci Šumavy. Naštěstí, lidé si již na tuto roli některých médií zvykli a mají svůj zdravý rozum. Všichni vědí, že ani zahraniční úředníci, ani nenesou žádnou zodpovědnost za budoucnost Šumavy.

Českobudějovický deník, 20. 4. 2013