• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2013»

Statistika těžby na Šumavě mluví jasně

Součástí článku o zastavení kůrovcové kalamity na Šumavě byla také tabulka ukazující kůrovcové těžby na Šumavě v letech 2000 až 2013. Připomeňme si, že v roce 2000 začala blokáda na Trojmezné, která otevřela spor mezi aktivisty a ekologisty na straně jedné a místními starosty a politiky na straně druhé. Spor, který trvá dodnes.

Všichni si vzpomenou, jaká hesla od roku 2000 aktivisté opakovali: „Starostové, lesníci a politici chtějí těžit dřevo, my stromy chráníme před těžaři.“ A s těmito hesly se přivazovali ke stromům a blokovali kůrovcovou těžbu, ať již na Trojmezné, či na Ztraceném. Mediálně s tímto heslem uspěli a zejména městskou veřejnost přesvědčili o svém názoru. Tabulka však ukazuje, že se za lesnického ředitele Ivana Žlábka, či za ekologisty nenáviděného Jana Stráského i současného Jiřího Mánka těžilo několikanásobně méně dřeva než za „ekologického“ ředitele Františka Krejčího, resp. ministra Martina Bursíka.

Bohužel, aby se veřejnost přesvědčila, že aktivisté nemluví pravdu, muselo na Šumavě zahynout několik milionů stromů.

Mladá fronta DNES - jihočeská příloha, 3. 10. 2013