• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Jak se nevládní organizace stávají vládními

Pravděpodobně najdeme podobné příklady i v jiných regionech, ale na Šumavě jsme se s tím setkali na vlastní oči. Hnutí Duha a další nevládní organizace, placené ze státních příspěvků, organizovaly na Šumavě akce namířené proti zájmům státu, krajů a obcí. Až se obyvatelé Modravy spontánně vzbouřili a „vyhnali duháky z lesa“. Vzpomeňme si, když na Šumavě nastoupil nový ředitel Jan Stráský, nevládní organizace spustily melu za jeho odvolání. Ato byly tehdy spolufinancované nejen z rozpočtu ministerstva, ale i Národního parku. Nejen já jsem si mnohokrát kladl otázku, proč stát financuje organizace, které podrývají jeho autoritu.

K práci bývalého ministra Tomáši Chalupy mám výhrady, neboť nedotáhl do konce dlouho připravovaný zákon o Šumavě. Avšak i pod dojmem událostí na Šumavě, zpřísnil a omezil financování nevládních organizací z rozpočtu svého ministerstva. Současný ministr Podivínský v demisi v tomto trendu pokračoval, za což si oba vysloužili kritiku nevládních organizací.

Nicméně, nevládní ekologistické organizace jsou mistry v politickém a mediálním lobbingu a tak se v koaliční smlouvě ČSSD, ANO a KDUČSL objevil v kapitole 4.6 (Spolupráce s občanskou společností) následující odstavec: “... vytvoříme systém, který zaručí ekonomickou nezávislost občanského sektoru v oblasti životního prostředí na změnách politické sféry.” Cosi pod tímto odstavcem máme představit? No samozřejmě, navázání nevládních organizací na státní rozpočet tak,aby jakýkoli nový ministr nemohl přísun peněz přiškrtit.

Prosadí­li si nevládní organizace tento závazek v nové vládě, budeme jim muset přiznat úspěch a šikovnost v lobbingu. S jednou maličkostí: jeli nějaká organizace financována ze státního rozpočtu, nemůže se dále nazývat nevládní.

Českobudějovický deník, 7. 1. 2013