• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Mediální válka o Šumavu opět začala

Padesát vědců v čele s profesorem Kindlmannem poslalo dopis ministrovi životního prostředí s tím, že nesouhlasí s Plánem péče o Národní park Šumava (NPŠ). Připomeňme si, že celý proces přípravy a přijímání Plánu péče je řízen ministerstvem životního prostředí podle metodiky, která je stejná pro všechny čtyři české národní parky a legislativně je popsána v zákonu o ochraně přírody 114/92. Plán péče musí být dohodnut v Radě NPŠ, kde ze zákona sedí zástupci 22 obcí, na jejichž území národní park leží. Zdůrazňuji slovo dohodnut, nikoli pouze projednán.

Po dosažení dohody ministerstvo Plán péče předalo třem oponentům, jejichž připomínky do něho zapracovalo. Poté vyvěsilo na webové stránky ministerstva k veřejnému připomínkování a všechny zákonné požadavky byly splněny. Místo aby vědci vznášeli své návrhy a legitimně je poslali na ministerstvo, někteří z nich podepisují hromadný dopis, který předávají médiím. Spolu s Hnutím Duha opět spouštějí mediální válku o budoucnost Šumavy. Opravdu je toto seriózní vědecký postup? Jde jim o to, rozšířit bezzásahová území či území „divočiny“ na padesát procent národního parku.

Že by takové rozšíření vedlo k okamžitému vzniku další kůrovcové kalamity a následně k masivnímu kácení, dopis nezmiňuje. Profesor Kindlmann argumentuje proti Plánu péče tím, že „přírodě jde o to, co v těchto oblastech provádíme“.

Ano, slyšíte dobře, argumentace hodná Vladimíra Iljiče, které se nedá oponovat. Pan profesor ví, co si příroda myslí a o co jí jde. Ohromuje tím, že desítky vědců a ředitelů národních parků podepsalo petici proti zařazení Národního parku Šumava do IV. kategorie IUCN. Že mnoho z nich na Šumavě nikdy nebylo a v Evropě máme celkem 126 chráněných území, která mají ve svém názvu National Park a jsou klasifikována jako IUCN IV, to pan profesor Kindlmann opomněl dodat.

Nezávidím novému ministrovi životního prostředí jeho pozici. Aktivisté ze stran některých vědců a ekologistů jej zahltí mediální masáží, ve které by mohlo zaniknout, že dohody na Šumavě je dosaženo, Plán péče projednán, kůrovcová kalamita ukončena a v celém regionu Jihočeského a Plzeňského kraje panuje ve věci NP Šumava jednota, klid a spolupráce.

Právo, 11. 2. 2014