• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Politická rozhodnutí zastupitelstev nelze přepočítávat na peníze

V době, kdy stát dává soukromým firmám „investiční pobídky“ a Ústecký kraj ve spolupráci se státem prodávají firmě NEXEN pozemky na výstavbu pneumatikárny za jedno euro, jsou za stejná jednání obžalováváni starostové i celá zastupitelstva. Mnoho protikorupčních policistů a státních zástupců začalo posuzovat politická rozhodnutí zastupitelstev měst a obcí pouze podle jediného údaje: za kolik. A když mohlo zastupitelstvo teoreticky prodat to či ono za více peněz, obžaloba je nemine. Ve stejné logice ještě před uzavřením kupní smlouvy veřejně prohlašuji, že jsem ochoten za pozemky pro NEXEN zaplatit stokrát více. Stát a kraj tedy prokazatelně prodávají za stonásobně méně, než by mohli prodat. Mám podat trestní oznámení? Samozřejmě je to nesmysl. Stát má přeci zájem, aby na těchto pozemcích vznikly nové podniky a nová pracovní místa. Ale obecní zastupitelstvo má při hlasování vždy také nějaké další zájmy, kterými jsou například rozvoj či blaho obce, které se ne vždy dají přepočítat na peníze. Na tomto pozemku chceme mít benzinovou pumpu a nestavební dvůr, proto prodáme pozemek sice levněji, ale naši občané nebudou muset pro benzin jezdit deset kilometrů daleko. Prodáme pozemky levněji místním mladým lidem, aby zde mohli bydlet, než draze Pražákům na chaty. Prodáme raději obecní hospodu místnímu občanovi, který ji již dvacet let úspěšně provozuje, než cizímu člověku, který sice nemá licenci, ale nabízel za objekt o tolik a tolik více. Na všechny tři zastupitelstva obcí byla podána obžaloba.

Nemusíme ale chodit daleko. Starosta Zdeněk Zídek a zastupitelstvo Lipna nad Vltavou stoprocentně splnilo všechny zákonné podmínky pro prodej pozemku. Prodávalo firmě, kterou dobře znalo, a která již v obci proinvestovala stovky milionů korun. To však policisté, ani státní zástupkyně nevnímali. Možná, hypoteticky, mohla obec prodat pozemky lépe a možná mohli získat do obecní kasy více peněz. Třeba by pozemky koupil spekulant, který by je nechal deset let zarůstat lebedou, aby získaly na ceně. Před několika lety byli podobně obžalováni představitelé Českého Krumlova. Krumlovští starostové, krumlovští zastupitelé, nebo starosta Zídek – obžaloby, mediální dehonestace, plno bezesných nocí a nakonec plná soudní rehabilitace. Naštěstí soudci zatím rozhodují podle zdravého rozumu.

Státní zástupce Ištván s policistou Šlachtou svrhli vládu, obvinili řadu lidí, přivodili mnoha lidem osobní újmy a dehonestaci, včetně ztráty zaměstnání a zničení kariéry. Ištván se Šlachtou se culí do televizních kamer a říkají, „to je přeci normální, každé obvinění nemůže skončit odsouzením, to je přeci princip právního státu“. Nedivme se, že v této atmosféře i ústečtí zastupitelé o prodeji pozemku firmě NEXEN pro jistotu hlasovali tajně a jeden se zdržel. Alespoň jedno zdržení je totiž nutné pro to, aby nebylo možné obžalovat celé zastupitelstvo. Absurdní? Ne, dnešní realita našeho státu. Jak dlouho bude ještě trvat, že policisté a státní zástupci budou politická rozhodnutí volených zastupitelů přepočítávat pouze na peníze?

Písecký deník, 11.6. 2014