• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Za úspěch by náš stát lidi trestal?

Zdeněk Zídek je jeden z nejúspěšnějších starostů nejen v mém senátním obvodu, ale i v celé republice. Je ve funkci již 20 let, tj. byl svými spoluobčany pětkrát zvolen. On a obecní rada převzali po roce 1989 zanedbanou obec a udělali z ní výkladní skříň nejen Lipenska, ale celých jižních Čech. A co více, Zdeněk Zídek vykonává funkci po celou tuto dobu jako neuvolněný starosta a má své občanské zaměstnání. Neuvolněný znamená ve svém volném čase.

Po celou dobu své práce starosty musel Zdeněk Zídek obchodovat se státem a se soukromými investory a to více než kterýkoliv jiný starosta: Obec Lipno, jako de facto bývalé zařízení staveniště sloužící ke stavbě přehrady, nezískala po roce 1989 žádné pozemky ani žádný historický majetek. Od počátku devadesátých let musel starosta Zdeněk Zídek se svými spolupracovníky pro obec vykupovat náhradní restituce a získávat od státu pozemky, které pak musela obec prodávat soukromým investorům, neboť obec samozřejmě neměla prostředky na budování potřebné obecní infrastruktury.

Za pomoci strategického rozvojového plánu, vize všech zúčastněných, odvahy, ale i chladné rozvahy obec Lipno nad Vltavou zobchodovala statisíce metrů čtverečních pozemků a stovky soukromých investorů vybudovaly infrastrukturu, která nemá v Čechách obdoby. Není v podstatě sportoviště či služba, která by v obci neexistovala.

Díky lyžařskému areálu a přehradě má Lipno využití jak v létě, tak v zimě a stalo se jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací. V obci vzniklo více pracovních míst, než jaký je počet práceschopných obyvatel. Obec Lipno, resp. podnikatelé v obci, zaměstnávají stovky lidí ze širšího okolí. Tato malá obec dokázala zvednout svůj rozpočet více než stonásobně na 50 mil. korun a majetek jedenadvacetkrát na 500 mil. korun. Ročně investuje jak do rozvoje infrastruktury, tak do služeb místním občanům miliony korun. Dodnes obec investovala do obecní infrastruktury, bytů, domků pro seniory atd. 350 mil. korun z vlastních zdrojů.

Pozemky, které byly podstatou obžaloby starosty Zídka(Deník 9. 1.),prodávala obec společnosti CONDUCO, tedy investorovi, který v Lipně nad Vltavou za posledních deset let proinvestoval téměř miliardu korun: investor postavil vleky, lanovky, sjezdovky a veškerou potřebnou zimní techniku, včetně zázemí služeb. Poslední investicí je Stezka v korunách stromů. Díky těmto investicím plní svá lůžka ubytovací zařízení v celé obci. To vše jsou investice společnosti CONDUCO bez jakýchkoli dotací. Jako dlouholetý starosta jsem přesvědčen, že kterákoliv jiná obec by podobného investora vítala s otevřenou náručí a poskytla by mu pozemky pro podobný rozvoj obce zdarma. Tedy, pokud by neexistovali policisté a státní zástupci, kteří si myslí, že pouze finanční zisk je měřítko rozvoje obce.

I v obžalobě, kterou jsem měl možnost číst, je zdůrazněno, že obec, resp. obecní rada i starosta, splnili všechny zákonné požadavky pro prodej pozemků. Obžaloba ale doslova tvrdila, že zastupitelstvo obce ani další orgány obce nemohou rozhodovat, co je pro obec účelné a vhodné. Proboha, a kdo tedy? Jsem opravdu rád, že českokrumlovský soud vynesl osvobozující rozsudek. Jinak by tento stát trestal lidi za úspěch.

Českobudějovický deník, 15. 1. 2014