- Soud vyhověl žalobě šumavských obcí na Brabcovo ministerstvo
- Další z důvodů být euroskeptikem
- Ukrajina na hranici přežití
- Jakou cenu zaplatili Ukrajinci za podpis asociační dohody s EU? A jakou cenu zaplatí EU?
- Regionální operační program (ROP) jako příběh o úspěchu, ale i lidské malosti
- Nenechte se mýlit zelenou demagogií!
- Rusko a břidlicový plyn
- ŠUMAVA: Obrana Jiřího Mánka
- Proč nemít levnější naftu a benzín?
- Několik slov k mediální kampani a následnému rozsudku nad JUDr. Jiřím Trnkou
- Ukrajina jako ukázka pokrytectví mezinárodní politiky
- UKRAJINA: Všechno špatně
- Politická rozhodnutí zastupitelstev nelze přepočítávat na peníze
- Na lavici obžalovaných Sobotka, Babiš i Zeman
- Ukrajina vypadá jinak než v televizních zprávách
- Dopis hejtmanovi o splavnění Vltavy
- Další neštěstí pro Českou republiku (nejen v tom, kolik nás to bude stát)
- Šumava byla opět „zobchodována“
- ANO. Ministr životního prostředí Brabec vyhlásil válku Šumavě!
- Kdo má zájmy na Šumavě?
- Co obsahuje senátní návrh zákona o Šumavě?
- Paralyzované vedení ČEZ
- ŠUMAVA: Ekoaktivisté se jasných pravidel bojí
- Jak ministerstvo financí řídí ČEZ?
- Historie přímé volby prezidenta z hlediska právních názorů
- Jak končí politické sliby
- Regionální pohled na dostavbu Temelína
- Mediální válka o Šumavu opět začala
- Opravdu je nutné rušit „Klausovu výjimku“?
- Šumava: Komu vadí klid a dohoda?
- Za úspěch by náš stát lidi trestal?
- Jak se nevládní organizace stávají vládními
- Několik slov k odřeknutí předplatného Lidových novin a MF DNES
Za úspěch by náš stát lidi trestal?
Zdeněk Zídek je jeden z nejúspěšnějších starostů nejen v mém senátním obvodu, ale i v celé republice. Je ve funkci již 20 let, tj. byl svými spoluobčany pětkrát zvolen. On a obecní rada převzali po roce 1989 zanedbanou obec a udělali z ní výkladní skříň nejen Lipenska, ale celých jižních Čech. A co více, Zdeněk Zídek vykonává funkci po celou tuto dobu jako neuvolněný starosta a má své občanské zaměstnání. Neuvolněný znamená ve svém volném čase.
Po celou dobu své práce starosty musel Zdeněk Zídek obchodovat se státem a se soukromými investory a to více než kterýkoliv jiný starosta: Obec Lipno, jako de facto bývalé zařízení staveniště sloužící ke stavbě přehrady, nezískala po roce 1989 žádné pozemky ani žádný historický majetek. Od počátku devadesátých let musel starosta Zdeněk Zídek se svými spolupracovníky pro obec vykupovat náhradní restituce a získávat od státu pozemky, které pak musela obec prodávat soukromým investorům, neboť obec samozřejmě neměla prostředky na budování potřebné obecní infrastruktury.
Za pomoci strategického rozvojového plánu, vize všech zúčastněných, odvahy, ale i chladné rozvahy obec Lipno nad Vltavou zobchodovala statisíce metrů čtverečních pozemků a stovky soukromých investorů vybudovaly infrastrukturu, která nemá v Čechách obdoby. Není v podstatě sportoviště či služba, která by v obci neexistovala.
Díky lyžařskému areálu a přehradě má Lipno využití jak v létě, tak v zimě a stalo se jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací. V obci vzniklo více pracovních míst, než jaký je počet práceschopných obyvatel. Obec Lipno, resp. podnikatelé v obci, zaměstnávají stovky lidí ze širšího okolí. Tato malá obec dokázala zvednout svůj rozpočet více než stonásobně na 50 mil. korun a majetek jedenadvacetkrát na 500 mil. korun. Ročně investuje jak do rozvoje infrastruktury, tak do služeb místním občanům miliony korun. Dodnes obec investovala do obecní infrastruktury, bytů, domků pro seniory atd. 350 mil. korun z vlastních zdrojů.
Pozemky, které byly podstatou obžaloby starosty Zídka(Deník 9. 1.),prodávala obec společnosti CONDUCO, tedy investorovi, který v Lipně nad Vltavou za posledních deset let proinvestoval téměř miliardu korun: investor postavil vleky, lanovky, sjezdovky a veškerou potřebnou zimní techniku, včetně zázemí služeb. Poslední investicí je Stezka v korunách stromů. Díky těmto investicím plní svá lůžka ubytovací zařízení v celé obci. To vše jsou investice společnosti CONDUCO bez jakýchkoli dotací. Jako dlouholetý starosta jsem přesvědčen, že kterákoliv jiná obec by podobného investora vítala s otevřenou náručí a poskytla by mu pozemky pro podobný rozvoj obce zdarma. Tedy, pokud by neexistovali policisté a státní zástupci, kteří si myslí, že pouze finanční zisk je měřítko rozvoje obce.
I v obžalobě, kterou jsem měl možnost číst, je zdůrazněno, že obec, resp. obecní rada i starosta, splnili všechny zákonné požadavky pro prodej pozemků. Obžaloba ale doslova tvrdila, že zastupitelstvo obce ani další orgány obce nemohou rozhodovat, co je pro obec účelné a vhodné. Proboha, a kdo tedy? Jsem opravdu rád, že českokrumlovský soud vynesl osvobozující rozsudek. Jinak by tento stát trestal lidi za úspěch.
Českobudějovický deník, 15. 1. 2014