• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Ukrajina jako ukázka pokrytectví mezinárodní politiky

Současná krize a eskalování násilí na Ukrajině je také ukázkou pokrytectví a mnoha tváří mezinárodní politiky. Politici, zejména ti „proevropští“, jezdili podporovat revoluci na kyjevském Majdanu a řečnili na tribunách před tisíci demonstranty. Tito politici nejen vyvolávali v Ukrajincích nesplnitelná očekávání od Evropské unie, ale zároveň pomáhali odstartovat procesy v ukrajinské politice, na jejichž konci je anexe Krymu nebo násilí v Doněcku a Luhansku. Nevšiml jsem si, že by ti politici, kteří se procházeli po Majdanu v dobách největších demonstrací, dnes jezdili podporovat kteroukoli stranu konfliktu do oblasti války.

Majdan byl zcela jistě akcí milionů ukrajinských demokraticky myslících občanů a projevem odporu proti zkorumpovanému režimu prezidenta Janukovyče. Každý však mohl vidět, že část Majdanu tvoří nelegálně ozbrojení militantní příslušníci „Pravého sektoru“, kteří se nerozpakovali použít násilí „na obranu revoluce“. Výsledkem byl nejen pád prezidenta Janukovyče, ale i střelba a desítky mrtvých na obou stranách barikád.

Prezident Putin populisticky prohlašuje, že bude bránit každého ohroženého občana Ruské federace a snahu prezidenta Porošenka o udržení územní celistvosti Ukrajiny označuje za nepřijatelné násilí na vlastních občanech. Když se však od Ruské federace chtělo osamostatnit Čečensko, tentýž prezident Putin neváhal pozemní ofenzivou i leteckými útoky rozbombardovat čečenská města a ve vleklém konfliktu zahynulo okolo sto tisíc občanů Ruské federace, byť čečenců. Putin může stokrát ujišťovat, že nepodporuje separatisty, disponují-li však separatisté protiletadlovými střelami, tanky a minomety, to je našli na ulici?

Evropská unie na tom není s politickým pokrytectvím ve vztahu k Ukrajině o nic pozadu. Když probíhaly demonstrace na Majdanu, byl tehdejší prezident Janukovyč mnohokrát varován představiteli EU, že je v demokratické Evropě nepřijatelné použít policejní či vojenské operace proti vlastním lidem. Ponechávám stranou skutečnost, že kdyby jacíkoli demonstranti násilně obsadili vládní vládní budovy ve Francii nebo Německu, policie by s nimi udělal krátký proces. Prezident Porošenko se vojenskou operací, za cenu desítek a stovek mrtvých, snaží udržet územní celistvost země a, překvapivě, nikdo z představitelů EU za ním nejezdí, aby ho poučoval o nepřijatelném násilí na civilním obyvatelstvu.

Prezident Porošenko na východě Ukrajiny sklízí hořké plody Majdanu. Nemá moc možností na výběr. Jakmile by zastavil vojenskou operaci, separatisté se opevní ve vládních budovách a s tichou podporou Moskvy vznikne další Podněstří, separatistický režim na území cizího státu. Podněstří v Moldávii, ale i Abcházie a Jižní Osetie v Gruzii jsou pro nové ukrajinské vedení příkladem, který nemohou dopustit. A Rusko ani Evropská unie svým pokrytectvím Ukrajině vůbec nepomáhají.

Neviditelnypes.cz 18. 7. 2014