• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Šumava: Komu vadí klid a dohoda?

S blížícím se nástupem nové vlády a hlavně nového ministra životního prostředí se radikálně zvýšil počet mediálních výstupů Hnutí Duha k Šumavě. Nejprve bombasticky prezentovali studii britské společnosti EFTEC, která by ocenila rozšíření divočiny na Šumavě na 44 miliard ročně. Programový ředitel hnutí na stránkách tisku prohlašuje, že divočinu na Šumavě je potřeba rozšířit na 50 % rozlohy Národního parku. A v den jmenování nové vlády hnutí předkládá vládě a parlamentu petici za "záchranu divoké Šumavy". I seriozní Deník napsal, že prioritním úkolem nového ministra životního prostředí je "vyřešit výbušnou situaci na Šumavě".

Výbušnou situaci na Šumavě? Proboha, to si nikdo nevšiml, že na Šumavě je již dva roky klid? Že po nástupu ředitele Jana Stráského a jeho pokračovatele Jiřího Mánka se podařilo zastavit kůrovcovou kalamitu? Že po dlouhé době došlo k dohodě o řízení Národního parku mezi ministerstvem životního prostředí, šumavskými obcemi a oběma kraji? Že došlo i k dohodě nad novým zákonem o Šumavě, který ministerstvo za účasti odborníků, obcí a jihočeského a plzeňského kraje dva roky připravovalo? Zákon navrhuje 26 % prvních zón s tím, že 22 % je okamžitě "bezzásahových" a zároveň je možné ve výhledu 45 let rozšířit první zóny až na 35 %.

Bohužel, návrh zákona "spadl pod stůl" s koncem Poslanecké sněmovny. Hnutí Duha se ke kompromisu nepřipojilo a nadále požaduje 50 % divočiny. Například šumavské obce, které do jednání vstupovaly s návrhem 16 % divočiny, kompromis nakonec přijaly. Každému, kdo zná situaci, musí být jasné, že prohlásit 50 % národního parku za "divočinu" rozpoutá okamžitě další kolo kůrovcové kalamity. A kůrovcová kalamita opět přinese masivní těžby v lesích sousedících s "bezzásahovými" prvními zónami. Všichni si přeci pamatujeme, že nejvíce dřeva se na Šumavě těžilo (a ztrácelo) za "zelených" ministrů a ředitelů.

Nový ministr Richard Brabec by měl před jakýmkoli krokem týkajícím se Šumavy zvážit skutečnost, že v regionu i v Národním parku panuje klid a dohoda. A tak se zdá, že jediný, komu klid vadí dohoda na Šumavě, je Hnutí Duha.

Neviditelný pes, 3. 2. 2014