• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Regionální operační program (ROP) jako příběh o úspěchu, ale i lidské malosti

Regionální operační program (ROP) je jistě pozitivní příběh o rozdělených miliardách na podporu rozvoje Jihočeského kraje. Mám s ním osobní zkušenost. Za pozitivní zkušenost považuji, jak se Hluboká nad Vltavou, kde žiji, připravovala na čerpání dotací. Jak jsme od roku 2000 připravovali strategii rozvoje města s ohledem na čerpání dotací, jak jsme od roku 2002 posílali zaměstnance našeho oddělení pro dotace do starých členských zemí EU se učit, jak a na co psát projekty. A také jsme do první výzvy podali 16 projektů, mnohonásobně více, než srovnatelně velká města. Byl a jsem jako starosta na tuto strategii pyšný a jsem připraven ji kdykoli obhájit.

Mám ale také případovou studii projektu „Golfem proti drogám“. Je to hezká studie o hezkém projektu, který v Německu získal několik cen a bylo na něj vydáno několik stovek milionů dotačních marek a náš golfový klub ho pouze „implementoval“, abych nemusel napsat „opsal“. Ale ROP je také příběh o neúspěchu a o lidské malosti. Případová studie je o tom, jak starostové, kteří se na přípravu projektů vykašlali a s narychlo spíchnutou žádostí o evropské peníze neuspěli, se před svými občany očistili tím, že poukázali na golfu a dalších projektech, jak se „rozkrádají“ dotace. Bez ohledu na skutečnost, že se za dotace postavilo v Česku celkem 5 golfových hřišť (a v Evropské Unii desítky), byl v médiích hlubocký projekt jako odstrašující případ čerpání dotací zmíněn 120x. Položme si ale otázku, zda bylo úkolem žadatelů posuzovat, proč a podle jakých kritérií Unie dotace přiděluje, nebo bylo úkolem podle těchto kritérií peníze čerpat?

Musím se také zmínit o kontrolách a korekcích. O tom, kontrola NKÚ byla vyslána na Hlubokou s tím, že něco musí najít a jak museli kontroloři protokol o porušení zákona přepsat, protože sami zákon neznali. Ale touha něco najít byla nad zákon a dodnes mne mrzí, že jsme na ně za to nepodali stížnost. Také o tom, jak soudce Městského soudu v Praze zhodnotil udělení korekce Jihočeskému kraji jako „situaci hraničící ze strany Ministerstva financí s vydíráním“ a jak hejtman před soudem mluvil o „rozhodování s pistolí u hlavy“.

V historii ROP se mi zdá porovnatelný případ bývalého ředitele Trnky a případu Nagyová. Oba případy začínaly zajištěnými sto třiceti až sto šedesáti miliony a kily zlata v případě Nagyové či obviněním za rozkradené/vytunelované fondy se škodou skoro čtyři miliardy v případě Trnky. Oba případy ale končí (po několika letech odposlechů a sledování) upocenou podmínkou, v případě Trnky zejména „za údajnou vědomost porušování manuálu některými podřízenými hodnotiteli“.

Je to příběh o tom, jak si sami svojí malostí dokážeme zkazit pozitivní příběh ROP Jihozápad, jak dokážeme spolu s médii šířit blbou náladu a roztáčet kola protikorupčních nálad, které paradoxně směřují k destrukci demokratických hodnot, k oligarchické vládě silné ruky a všudypřítomných kontrol.

Českobudějovický deník, 15. 10. 2014