- Soud vyhověl žalobě šumavských obcí na Brabcovo ministerstvo
- Další z důvodů být euroskeptikem
- Ukrajina na hranici přežití
- Jakou cenu zaplatili Ukrajinci za podpis asociační dohody s EU? A jakou cenu zaplatí EU?
- Regionální operační program (ROP) jako příběh o úspěchu, ale i lidské malosti
- Nenechte se mýlit zelenou demagogií!
- Rusko a břidlicový plyn
- ŠUMAVA: Obrana Jiřího Mánka
- Proč nemít levnější naftu a benzín?
- Několik slov k mediální kampani a následnému rozsudku nad JUDr. Jiřím Trnkou
- Ukrajina jako ukázka pokrytectví mezinárodní politiky
- UKRAJINA: Všechno špatně
- Politická rozhodnutí zastupitelstev nelze přepočítávat na peníze
- Na lavici obžalovaných Sobotka, Babiš i Zeman
- Ukrajina vypadá jinak než v televizních zprávách
- Dopis hejtmanovi o splavnění Vltavy
- Další neštěstí pro Českou republiku (nejen v tom, kolik nás to bude stát)
- Šumava byla opět „zobchodována“
- ANO. Ministr životního prostředí Brabec vyhlásil válku Šumavě!
- Kdo má zájmy na Šumavě?
- Co obsahuje senátní návrh zákona o Šumavě?
- Paralyzované vedení ČEZ
- ŠUMAVA: Ekoaktivisté se jasných pravidel bojí
- Jak ministerstvo financí řídí ČEZ?
- Historie přímé volby prezidenta z hlediska právních názorů
- Jak končí politické sliby
- Regionální pohled na dostavbu Temelína
- Mediální válka o Šumavu opět začala
- Opravdu je nutné rušit „Klausovu výjimku“?
- Šumava: Komu vadí klid a dohoda?
- Za úspěch by náš stát lidi trestal?
- Jak se nevládní organizace stávají vládními
- Několik slov k odřeknutí předplatného Lidových novin a MF DNES
Regionální operační program (ROP) jako příběh o úspěchu, ale i lidské malosti
Regionální operační program (ROP) je jistě pozitivní příběh o rozdělených miliardách na podporu rozvoje Jihočeského kraje. Mám s ním osobní zkušenost. Za pozitivní zkušenost považuji, jak se Hluboká nad Vltavou, kde žiji, připravovala na čerpání dotací. Jak jsme od roku 2000 připravovali strategii rozvoje města s ohledem na čerpání dotací, jak jsme od roku 2002 posílali zaměstnance našeho oddělení pro dotace do starých členských zemí EU se učit, jak a na co psát projekty. A také jsme do první výzvy podali 16 projektů, mnohonásobně více, než srovnatelně velká města. Byl a jsem jako starosta na tuto strategii pyšný a jsem připraven ji kdykoli obhájit.
Mám ale také případovou studii projektu „Golfem proti drogám“. Je to hezká studie o hezkém projektu, který v Německu získal několik cen a bylo na něj vydáno několik stovek milionů dotačních marek a náš golfový klub ho pouze „implementoval“, abych nemusel napsat „opsal“. Ale ROP je také příběh o neúspěchu a o lidské malosti. Případová studie je o tom, jak starostové, kteří se na přípravu projektů vykašlali a s narychlo spíchnutou žádostí o evropské peníze neuspěli, se před svými občany očistili tím, že poukázali na golfu a dalších projektech, jak se „rozkrádají“ dotace. Bez ohledu na skutečnost, že se za dotace postavilo v Česku celkem 5 golfových hřišť (a v Evropské Unii desítky), byl v médiích hlubocký projekt jako odstrašující případ čerpání dotací zmíněn 120x. Položme si ale otázku, zda bylo úkolem žadatelů posuzovat, proč a podle jakých kritérií Unie dotace přiděluje, nebo bylo úkolem podle těchto kritérií peníze čerpat?
Musím se také zmínit o kontrolách a korekcích. O tom, kontrola NKÚ byla vyslána na Hlubokou s tím, že něco musí najít a jak museli kontroloři protokol o porušení zákona přepsat, protože sami zákon neznali. Ale touha něco najít byla nad zákon a dodnes mne mrzí, že jsme na ně za to nepodali stížnost. Také o tom, jak soudce Městského soudu v Praze zhodnotil udělení korekce Jihočeskému kraji jako „situaci hraničící ze strany Ministerstva financí s vydíráním“ a jak hejtman před soudem mluvil o „rozhodování s pistolí u hlavy“.
V historii ROP se mi zdá porovnatelný případ bývalého ředitele Trnky a případu Nagyová. Oba případy začínaly zajištěnými sto třiceti až sto šedesáti miliony a kily zlata v případě Nagyové či obviněním za rozkradené/vytunelované fondy se škodou skoro čtyři miliardy v případě Trnky. Oba případy ale končí (po několika letech odposlechů a sledování) upocenou podmínkou, v případě Trnky zejména „za údajnou vědomost porušování manuálu některými podřízenými hodnotiteli“.
Je to příběh o tom, jak si sami svojí malostí dokážeme zkazit pozitivní příběh ROP Jihozápad, jak dokážeme spolu s médii šířit blbou náladu a roztáčet kola protikorupčních nálad, které paradoxně směřují k destrukci demokratických hodnot, k oligarchické vládě silné ruky a všudypřítomných kontrol.
Českobudějovický deník, 15. 10. 2014