• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Paralyzované vedení ČEZ

Bohužel. České republice utíká mezi prsty jedinečná možnost zvýšit si svoji energetickou bezpečnost. Vedení ČEZ čelí trestnímu oznámení a je skandalizováno médii, ČSSD ve vládě tahá za kratší konec a ministr financí nevypadá na to, že by za současné situace dal ČEZ jakékoli záruky.

Evropa ukázala svoji slabost při zajišťování energetické bezpečnosti již při přípravě projektu Nabucco, který měl zajistit dopravu plynu ze střední Asie mimo území Ruska. Jakou úlohu při krachu tohoto projektu hrála mezi evropskými politiky pátá kolona Ruska v Evropě, budou jednou zjišťovat historici. Ekologičtí aktivisté financovaní Gazpromem bojují proti těžbě břidlicového plynu v Evropě. Při vlivu, který média připisují nevládním organizacím, nám i tento nový zdroj energie zůstává zapovězen. Aktivisté však také bojují proti výstavbě nových vodních nádrží, a tak ani tudy cesta nevede. Prolomit územní limity a vyrábět i nadále teplo a elektřinu z hnědého uhlí? Aktivisté tuto variantu vylučují. Evropská unie zajišťuje energetickou bezpečnost zvyšováním tlaku na výstavbu obnovitelných zdrojů, z nichž však průmyslové stroje pohánět nelze, nehledě na neúměrné zvyšování ceny elektřiny.

Zejména v současné bezpečnostní mezinárodní situaci je potřeba vybrat nejlepší nabídku a Temelín dostavět. Elektřinou se dá nejen svítit či pohánět stroje, ale v nouzi i topit. Nicméně, buďme připraveni, že ihned po rozhodnutí o dostavbě budeme mít aktivisty přivázané k vratům Temelína.

Neviditelnypes.cz, 10. 4. 2014