• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Rusko a břidlicový plyn

Šéf NATO a bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen to konečně řekl nahlas: „Rusko vede sofistikovanou informační a dezinformační operaci, při níž aktivně spolupracuje s nevládními a ekologickými organizacemi proti břidlicovému plynu, aby udrželo evropskou závislost na dovozu ruského plynu.“

Kdyby to řekl kdokoliv z českých politiků, ekologisté by proti němu spustili mediální kampaň financovanou - jak jinak - Gazpromem. Když se podíváte do českých novinových článků varujících před těžbou břidlicového plynu v Evropě, najdete také lidi, u kterých panovalo v minulosti podezření ze spolupráce s ruskou tajnou službou. V době evropských sporů o těžbu netěžbu již však Amerika prodává zemní plyn z břidlic o více než padesát procent levněji, než ho dodává Gazprom do Evropy.

Nepodaří-li se urychleně vyjednat mír a dohodu v ukrajinsko-ruském konfliktu včetně obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu, dojdou Ukrajině zásoby a v televizních zpravodajstvích budeme moci vidět, co to znamená být závislí na ruském plynu. Budou to obrázky stejně neveselé jako ty současné. Gazprom zatím vítězí. Díky sofistikované kampani a díky pátým kolonám ekologistů, jak říká bývalý dánský premiér.

Nepatřím mezi žádné zaslepené zastánce těžby břidlicového plynu v Česku. Tato těžba má zcela jistě plno dalších vlivů a ty je potřeba zkoumat. Je ale potřeba vidět, že těžbu již úspěšně provozují USA, Kanada nebo Čína. Průzkumy či povolení těžby již zahájilo více než deset evropských zemí. Jako ke všem složitým otázkám, je i k průzkumu a těžbě břidlicového plynu potřeba přistupovat opatrně, rezervovaně, ale ne demagogicky. Nicméně trubky, kterými se aktivisté připoutávali k branám Temelína, byly totožné s těmi, kterými se aktivisté připoutávali ke stromům napadeným kůrovcem na Šumavě Na Ztraceném. Bohužel, stejné trubky budou použity v případě, že by Česko povolilo průzkum zásob břidlicového plynu. Rasmussenova slova je potřeba si připomínat.

Neviditelnypes.cz, 11. 8. 2014