• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Ad: Nová vize kraje

Edvard Sequens ze sdružení CALLA jménem ekologických organizací nesouhlasí s rozvojovou koncepcí Jihočeského kraje na Šumavě (Zásady územního rozvoje kraje). S materiálem, který připomínkovaly šumavské obce i zastupitelstvo Jihočeského kraje. Podle nevládních environmentalistů je špatný.

Nechci zasahovat Jihočeskému kraji do jeho kompetencí, a tak pouze poukážu, kam nevládní organizace, které několik let usilovně podporovaly Bursíkovo „ekologické vedení“ Národního parku, dovedly Šumavu dnes: Tisíce a tisíce hektarů zcela uschlých staletých šumavských lesů. Suché jsou nejcennější pralesní zbytky okolo pramenů Vltavy, Trojmezná, lesy na Plešném jezeře, lesy okolo jezera Laka a další.

Opravdový prales

Ekologisté nás ujišťují, že tam za několik set let vyroste opravdový prales a zmizí nenáviděná smrková monokultura. Ale možná taky ne. Dalším výsledkem „ekologické správy“ NPŠ jsou desítky kilometrů uzavřených turistických cest. Příští rok budeme slavit tisíc let Zlaté stezky a organizátoři požádali vedení NPŠ o průchod karavany s mezky se solí po historické (a dnes uzavřené) cestě přes Luzný, kudy karavany v minulosti chodily. Neuspěli. Tudy, kudy chodili lidé tisíc let, dnes nesmíme. Splouvání Vltavy? Zapomeňme. Vedlejším produktem „ekologické správy“ Šumavy je rozpoutání kůrovcové kalamity a masivní kácení a prodej kůrovcového dřeva z takzvaných druhých zón parku. Dnes již ekologické organizace neobviňují šumavské starosty a regionální politiky, že chtějí na Šumavě těžit dřevo, protože ho „ekologická správa“ těží sama.

Zelené vedení

A těží ho tolik jako nikdy v historii parku. Stovky a stovky hektarů holin uprostřed Národního parku Šumava jsou tak dalším výsledkem práce zeleného vedení parku. O propojenosti členů nevládních organizací a těžařů dřeva dnes již není pochyb. Představitelé nevládní organizace Přátelé Šumavy, která důsledně obhajuje bezzásahovost na Šumavě, vlastní těžařskou společnost, která důsledně těží...Je potřeba zdůraznit, že nic z toho, co „ekologické vedení“ NPŠ podporované nevládními organizacemi se Šumavou provádělo, nebylo projednáno ani se šumavskými obcemi, ani s Jihočeským krajem. Šumavské obce i Jihočeský kraj byly naopak nuceny podávat na nejrůznější rozhodnutí environmentalistů žaloby. Na rozdíl od Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje, které CALLA kritizuje, ale které jsou v současné době řádně projednávány a připomínkovány.

Českobudějovický deník, 4. 1. 2010