- Moskva, Petrohrad a volby v Rusku
- Památkáři straší příkladem Drážďan. Je to nekorektní
- Jak pejsek s kočičkou připravovali přímou volbu prezidenta
- Dopis Matthiase Gilbricha, vedoucího Informačního centra v Drážďanech
- Dopis Prof. Hanse Müller-Steinhagena, rektora drážďanské univerzity
- Viděl jsem arabský podzim na vlastní oči
- Houba prý dokáže zahubit kůrovce v šumavském lese
- Zachraňme Šumavu podporuje postup správy národního parku
- Nechci, aby se občané rozhodovali mezi točnou a členství v UNESCO
- Kdo má na Šumavě ekonomické zájmy?
- EUROrozVAL. Hrozí politické zřícení Evropy
- Dr. Regina Pelíšková je velmi statečná žena
- Sto dnů denunciace Jana Stráského
- Bitva o pět miliard
- Proč tolik křiku kolem ředitele Stráského?
- Nepřekrucujme fakta o Šumavě
- Žádný ústup se nekoná
- Otázky pro vědce Jihočeské univerzity
- Reakce na vyjádření člena vědecké rady NPŠ
- Další nepravda o Šumavě? Ad Orientace LN 26. 2.: Pošumavské rapsodie
- Ad: Dva možné budoucí programy pro šumavský park
- Ad: Nová vize kraje
Památkáři straší příkladem Drážďan. Je to nekorektní
Mnohokrát jsem varoval památkáře, aby nevyhrocovali spor o odstranění otáčivého hlediště z krumlovské zámecké zahrady. Varoval jsem a varuji před tím, aby hrozili vyškrtnutím Krumlova z UNESCO v případě, že bude otáčivé hlediště zachováno. Nepřeji si, aby byl Krumlov vyškrtnut z UNESCO a nepřeji si ani, aby českokrumlovští občané museli jednou rozhodovat zda UNESCO, nebo otáčko.S kastelánem zámku Pavlem Slavkem jsem na toto téma mnohokrát diskutoval. Dr. Slavko argumentoval případem Drážďan, kterým se podle jeho tvrzení po vyškrtnutí z UNESCO snížil počet turistů. Tehdy jsem požádal vedení infocentra v Drážďanech o statistiky návštěvnosti, z nichž vyplynulo, že počet turistů i po vyškrtnutí nadále rostl.
Nicméně, Dr. Slavko v Deníku 5. listopadu opět argumentoval důsledky, které mělo vyškrtnutí: „...v Drážďanech klesly ceny nemovitostí místy až o 30 procent a zároveň se rozjel v centru města stavební boom, který ničí historické hodnoty …… jde o celkový kredit místa a bez UNESCO nastane odklon zájmu bank i významných institucí a město pak hůře sahá po penězích“, konstatoval tehdy Pavel Slavko.
Obrátil jsem se na starostku Drážďan, rektora drážďanské univerzity i na vedení infocentra. Rektor Hans Müller Steinhagen k uvedeným výrokům uvedl: „… jsou naprosto nekorektní, ceny nemovitostí v Drážďanech v předchozích letech vzrostly zřetelně výrazněji než ve většině jiných měst v Německu, cestovní ruch nadále výrazně roste, historické jádro budujeme nadále v souladu s památkovou péčí a Drážďany patří k nejkrásnějším městům v Německu. To se projevuje také usídlením větších firem (např. Global Foundries) a silně rostoucím počtem studentů ze západu Německa.“Podobná odpověď přišla od Matthiase Gilbricha z infocentra: „Ceny nemovitostí delší dobu stoupají, od vyloučení Drážďan z UNESCO stoupá počet návštěvníků… v kulturních kruzích nastala sice krátkodobá ztráta vážnosti, na druhé straně se ale projevil respekt plynoucí z toho, že se prosadila vůle občanů i za cenu ztráty titulu kulturního dědictví. Význam titulu pro město byl navíc značně přeceňován.”Opakuji, nepřeji si, aby byl Krumlov vyškrtnut z UNESCO. Ale když i tuto variantu čeští památkáři otevřeli, diskuze se musí vést korektně, na základě ověřených faktů a nestrašit veřejnost.
Českobudějovický deník, 12. 12. 2011