• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Reakce na vyjádření člena vědecké rady NPŠ

Ad.: Rozhovor s Jakubem Hruškou

Rozhovor s bývalým předsedou vědecké sekce rady parku ukazuje, proč je dobře, že ředitel Stráský tuto samostatnou vědeckou sekci zrušil.

Jakub Hruška chválí bývalé vedení NPŠ za vymezení bezzásahového území, kde se nebude zasahovat a ve kterém jen za rok 2010 odumřelo vlivem kůrovců téměř jeden milion stromů. Ale na otázku, zda daní za takto vymezené území není až příliš velké kácení k zastavení kůrovcové kalamity a velký rozvrat lesa, odpovídá: „Ozývaly se hlasy, že se nemělo nejdřív těžit ve velkém polomu, ale že měli jít z vnější strany a nejdřív chytat ohniska, kde kůrovec z bezzásahové zóny vylétal. Ale to jsou záležitosti, které nedokážu dost dobře posoudit.“ Čtěte, prosím, pomalu a ještě jednou! Takhle odpovědně vědecká rada parku řešila nebezpečí kůrovcové kalamity na Šumavě? Ozývaly se hlasy? Nikoliv, několik let lesničtí odborníci, hejtmani a starostové varovali před vznikem kůrovcové kalamity a následným masivním kácením pro její zastavení. Není to tak dávno, co Jakub Hruška i bývalý ředitel František Krejčí opakovaně v médiích tvrdili, že žádná kůrovcová kalamita na Šumavě nehrozí. A předseda vědecké sekce rady parku? Nedokáže posoudit to, co se o kůrovci učí v prvním ročníku lesnické střední školy. Jakub Hruška hodnotí záměry současného ředitele jako „rozbití konceptu, podle kterého mají být na Šumavě poměrně velké bezzásahové zóny“, i když tyto záměry nezná, a tudíž nemůže posoudit jejich kvalitu. Kritizuje Stráského za snahu zastavit kůrovcovou kalamitu. Vminulém roce byl povolen zásah na cca 3 000 hektarech prvních zón a bylo v nich asanováno téměř stejné množství stromů jako v roce 1998, za kritizovaného ředitele Žlábka. V loňském roce, tedy za působení Jakuba Hrušky ve vědecké radě, bylo na základě více než 100 výjimek zasahováno proti kůrovci v místech, o kterých dnes Hruška hovoří, jak jsou cenná. Pokud někdo obhajuje bezzásahovost, na kterou byl vydán ohromný počet výjimek, tak říká, že výjimka se stala pravidlem, a nastavený koncept byl nesmyslný.

Mf Dnes - jižní Čechy, 26. 3. 2011