• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Jak pejsek s kočičkou připravovali přímou volbu prezidenta

Ad LN 8. 12.: Další schůzka nepřinesla shodu na přímé volbě

Pejsek i kočička chtěli přímo volit pana prezidenta. Dětem se ten jejich nápad líbil a volaly: „Ano, ano, my také chceme přímo volit pana prezidenta.“„To nic není,“ řekl pejsek, „to je lehké, to já vím, jak by se takový pan prezident měl volit a jaké by měl mít pravomoci!

Dáme mu všechny ty, které by měl mít, a pak ten náš pan prezident bude nejlepší.“„Já si myslím, že když je pan prezident přímo volený, tak by měl být také odvolatelný,“ řekl pejsek. Tak tam dali odvolání.„Odvolávání já ale nerada,“ řekla kočička, „já bych chtěla pana prezidenta více nezávislého, aby nepotřeboval žádný souhlas ke jmenování předsedy a místopředsedy Nejvyššího soudu.“ Tak tam dali Nejvyšší soud.„Já bych rozšířil možný postih pana prezidenta, kdyby se dopustil velezrady,“ volal pejsek. A tak tam dali rozšíření.„A kontrasignaci milostí,“ vzpomněla si kočička, „to je velmi důležité!“ A tak tam dali kontrasignaci.„A co zavedení trestní odpovědnosti pana prezidenta?“ řekl pejsek. A dali tam trestní odpovědnost.„A změnit způsob jmenování členů bankovní rady!“ řekla kočička. Tak tam dali změnu způsobu.„A prodloužit mandát z pěti na šest let,“ napadlo pejska, i dali tam prodloužení mandátu. Inu, všechno možné do toho dali…

Připomeňme si ale konec té pohádky. „To bolí, to to bolí. Co jsem to tam dal, co ono tam bylo všechno namícháno, že z toho mám takové ukrutánské bolení!“

Lidové noviny, 10. 12. 2011