• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Žádný ústup se nekoná

Ministr Chalupa Rakušanům neustupuje (Ministr prý ustupuje Rakušanům, LN 7. 5.)! Již řadu let si vlastníci lesů na rakouské straně Šumavy stěžují, že kůrovcová kalamita v NP Šumava ničí příhraniční rakouské lesy. Klášter Schlägl vyčíslil škodu na svých lesech větší než jeden milion eur. Bývalý předseda vědecké rady NPŠ Jakub Hruška se tehdy snažil rakouské nároky zpochybnit tvrzeními, že kůrovec také létá z Rakouska do Čech a ničí náš NP.

Resortní smlouva, kterou podepsal před rokem ministr Ladislav Miko a která měla chránit rakouské lesy před nálety kůrovců z české strany, obsahovala i dohodu, že se do roka vyhodnotí působení přijatých opatření a jejich rozsah může být změněn. A to se také stalo. Odborné týmy ministerstev se dohodly na změně, kterou vláda odsouhlasila a smlouva tím dostala charakter mezinárodní. Rakušanům se „neustupuje“, pouze se respektuje nárok sousedů na neničení jejich majetků, a vše bylo dohodnuto ještě před příchodem ministra Chalupy do úřadu.

A Hnutím Duha „odhalené lapáky s biocidy“, které redaktor LN nazval podtitulkem „jedy v rezervaci“? Insekticidem ošetřené trojnožky, o kterých je řeč, se v NP Šumava používají každoročně a jejich množství se odlišuje pouze podle toho, jak je potřebné snižovat stav populace kůrovců. Je prokazatelné, že se i v loňském roce instalovaly ještě dříve, než byla vydána výjimka státní správy na jejich použití. Jde totiž o záchranu lesů před kůrovcovou kalamitou.

Vrabci na střeše ministerstva si již několik měsíců cvrlikali o tom, že „zelení“ úředníci budou letos komplikovat povolení k zásahům proti kůrovcům, aby nového ředitele Stráského dostali do problémů.Shrňme si tedy, jakých odhalení jsme se na Šumavě již dočkali. Ihned po jmenování Stráského ho Hnutí Duha obvinilo, že chce těžit v bezzásahových zónách. Vyšlo najevo, že i v minulých letech se v těchto zónách těžilo a ministerstvo na tuto těžbu vydalo 115 výjimek. Poté, že je Stránský ve vleku těžařů. Bylo zveřejněno, že se v posledních dvou letech na Šumavě těžilo jako nikdy v minulosti. Že Stráského činností na Šumavě vzniknou holiny. V minulých letech zde díky těžbě vznikly stovky hektarů holin. Zjevně tedy nejde o to, co Stráský bude či nebude na Šumavě dělat, ale o to, že lidé z Hnutí Duha již nejsou u toho.

Lidové noviny, 10. 5. 2011