• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Další nepravda o Šumavě? Ad Orientace LN 26. 2.: Pošumavské rapsodie

Vojtěch Kotecký se opakovaně snaží čtenáře přesvědčit, že zájmy veřejnosti na Šumavě hájí právě Hnutí Duha. Ke jmenování Stráského ředitelem parku klade řečnickou otázku: „Má vláda svěřit řízení národního parku člověku, jehož názory se rozcházejí s míněním většiny Čechů a Češek?“ Proboha, jmenování dr. Stráského přivítali představitelé šumavských obcí i krajů, na jejichž území Šumava leží.

Pořád se pohybujeme na území s parlamentní demokracií, kde stát, kraje a obce reprezentují zvolené orgány, nikoli nevládní organizace. Kotecký říká, že „za ministra Bursíka byla připravena k podpisu Velká dohoda o budoucnosti národního parku a obce řekly, že jsou připraveny dohodu podepsat. Nedošlo k tomu pouze vinou brutálního zásahu krajských politiků“. Tvrdím, že to není pravda. Tzv. Velká dohoda připravená „zeleným“ ministerstvem byla pro obce naprosto nepřijatelná, a to byl také důvod, proč ji nepodepsaly.

Základní šumavská teze Hnutí Duha je, jak tvrdí Kotecký, že politici chtějí, aby konflikt pokračoval a oni jej mohli využívat. Říká „jak mu vyrazilo dech, když mu jeden špičkový krajský politik líčil svůj naprosto cynický plán, jak bude spor o Šumavu živit, aby si vyrobil nepřítele“. Vyzývám Vojtěcha Koteckého, aby přestal toho politika krýt a jeho jméno sdělil veřejnosti. Neučiní-li tak, budu si muset myslet, že Vojěch Kotecký opět nemluví o Šumavě pravdu.

Lidové noviny, 3.3. 2011