• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Aktivisté chtějí budovat divočinu revolučně, já konzervativně

Programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželuh (PRÁVO 22.5.) argumentuje vědeckými studiemi a průzkumy veřejného mínění, jak je divočina na Šumavě potřebná a jak ji všichni lidí chtějí. Demokratická společnost se však neřídí průzkumy veřejného mínění, ale demokraticky volenými orgány. A zastupitelstva šumavských obcí, krajská zastupitelstva Jihočeského a Plzeňského kraje i Senát opakovaně odmítly pokusy nevládních organizací prosadit další masové odumírání smrkových lesů na Šumavě, tedy tvorbu nové divočiny. Víme přeci, že manipulativně položenými otázkami získáte z průzkumu veřejného mínění jakékoli odpovědi. Chcete například, aby se průzkum veřejného mínění vyslovil pro obnovení trestu smrti? Položte lidem otázku, jaký trest si zaslouží usvědčený vrah malých holčiček, a máte požadovaný výsledek.

Nicméně, ani já nejsem proti divočině na Šumavě. V senátním návrhu zákona jsme dohodli nárůst z dnešních 13% na 26% s možností dalšího rozšiřování. Bohužel, poslanci uvěřili nepravdivé mediální kampani Hnutí Duha a zákon zamítli.

Všichni víme, že lesy Šumavy byly minimálně posledních sto let lesy hospodářskými. Rozdíl v nazírání na divočinu je ten, že nevládní organizace a někteří vědci chtějí co největší část těchto hospodářských lesů zničit žírem kůrovce s tím, že po desítkách až stovkách let tohoto experimentu se možná dočkáme kýžené divočiny. Existuje však také lesnická cesta, řízeným dosazováním stromů přeměnit dnešní lesy na lesy přírodě blízké a tak trvale zachovat zelenou střechu Evropy.

Zjednodušeně řečeno, aktivisté chtějí tvořit divočinu revoluční cestou a já konzervativním způsobem. Argumentovat vědeckými studiemi, že je nutné prosadit divočinu na Šumavě i přes odpor lidí, připomíná argumentaci komunistů, kteří také měli „vědecky dokázáno“, že komunismus je nejlepší společenské zřízení. Ostatně, členové Hnutí Duha si tento rozpor zažili na vlastní kůži, když před třemi lety zaváděli na Modravě divočinu a místní lidé je vyhnali z lesa.

Právo, 27. 5. 2015