• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Nucené kvóty a Lisabon

„Kdo s čím zachází, s tím taky schází.“ Těžko bychom našli výstižnější hodnocení současné situace kolem přerozdělování uprchlíků ve spojení s povinnostmi, které členským státům EU ukládá Lisabonská smlouva.

Netrvalo to ani tak dlouho a došlo na slova kritiků Lisabonské smlouvy, kteří před lety doslova bili na poplach, když upozorňovali na skutečnost, že to nebude dlouho trvat a dojde k situaci, kdy EU rozhodne na úkor českého státu i jeho občanů a Češi nebudou mít šanci takové rozhodnutí jakkoliv zvrátit. Zatímco tehdy byly podobné názory zlehčovány a jejich autoři odsouváni na okraj proevropského hlavního proudu, nyní se i velcí eurooptimisté ohrazují proti řešení, které v oblasti azylové politiky hodlají přijmout čelní představitelé EU.

Obrovským rizikem je v této souvislosti rozhodnutí Evropské komise z minulého týdne využít v souvislosti s tzv. „dočasným mechanismem pro přemisťování žadatelů o azyl“ část Lisabonské smlouvy (čl. 78, odst. 3 Smlouvy o fungování EU), která umožňuje ve stavu nouze, v němž se ocitly některé členské státy v důsledku „přívalu“ uprchlíků ze třetích zemí, přijmout na pomoc těmto členským státům tzv. „dočasná“ opatření. Je tedy možné, že Česká republika bude muset i přes svůj nesouhlas poskytnout azyl uprchlíkům, které jí Unie přidělí.

Celá situace je o to paradoxnější, že proti přerozdělování uprchlíků se dnes staví mj. i velká část vládní ČSSD, která v minulosti silně podporovala Lisabonskou smlouvu, a následně dokonce prezidenta republika, který váhal s její ratifikací, hnala před Ústavní soud za údajnou velezradu (!).

Právo, 1. 6. 2015